Д-р Кунчев обясни каква страшна болест ще ни връхлети на Великден
По думите му очевидно в България е имало и тези т. нар. „неимунни джобове“ от лица, които са разпръснати на различни места и които са най-благоприятната почва за развитие на такава епидемия
Покрай Великденските празници и пътуването на повечето хора извън страната е възможно отново да има регистрирани случаи на морбили. Това каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в „Сутрешен блок“ по БНТ.
На въпрос по повод, че България е станала държавата на шесто място в Европа по заболеваемост, здравният инспектор коментира, че се е стигнало до там, защото не са били имунизирани тези, които е трябвало. „Ако имахме една плътна стена от имунни лица, в случая деца най-често, то колкото и пъти да внесем вируса, а ние го внасяхме многократно от много страни, като последните случаи са от Македония, но имаме внос и от Англия, Италия и Румъния, то щяха да се ограничат, както миналата година до 2 - 3 на отделни места, 10 - 13 общо за държавата“, заяви д-р Ангел Кунчев.
Високомазнинната диета води до рак
По думите му очевидно в България е имало и тези т. нар. „неимунни джобове“ от лица, които са разпръснати на различни места и които са най-благоприятната почва за развитие на такава епидемия. Той отбеляза, че покрай Великденските празници и пътуването на повечето хора извън страната е възможно отново да има регистрирани с морбили. „И да не пътуват нашите хора, достатъчно силна е туристическата индустрия, която докарва хора. Най-голям брой случаи в момента в европейски мащаб има в Украйна, в Македония, в Италия и във Франция. Именно за това винаги е възможен такъв внос. Не е въпросът дали някой ще го внесе, няма как да спрем живота и движението на хората, важното е вирусът да не намери лица, които да разболее“, посочи Кунчев.
Марулята носи риск от зарази, ако не е добре измита
Той подчерта, че в момента практиката показва, че в някои от случаите и в някои от градовете като Разлог и Самоков заразата се е разпространявала дори под формата на вътреболнична инфекция, като едно заразено дете заразява и други. „Това показва колко са важни противоепидемичните мерки в лечебните заведения. За съжаление, това се случи и в столицата. Надявам се след всички указания, които изпратихме - повече от 5 - 6 писма за този период и към РЗИ и към болниците, да има някакъв ефект и да се имунизират най-вече лицата, работещи в инфекциозни детски отделения“, каза още той.