Да се откажеш от пушенето е като да се научиш да караш колело
Отказването от тютюнопушенето може да добави до 10 години към живота ви
В света има 1,3 милиарда пушачи. Цигарите убиват повече от 8 милиона души всяка година, като 1,2 милиона са жертви на пасивно пушене. В световен мащаб повече от половината възрастни пушачи съобщават, че са направили опит да се откажат през последната година.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ изчисляват, че за отказване от тютюнопушеното са необходими от 8 до 11 опита. Американското общество за борба с рака също прогнозира между 8 и 10 опита. Австралийският съвет за борба с рака е по-малко оптимистичен – нужни са от 12 до 14 опита. А според изследване на Университета в Торонто реалният среден брой опити за отказване на пушачите, преди да успеят, е по-скоро близо до 30.
Отказването от цигарите е трудно, но не е невъзможно. Първото нещо, което трябва да знаете, за да ви мотивира и насърчи е, че тютюнопушенето е най-важната предотвратима причина за редица заболявания и преждевременна смърт.
Първата седмица е най-трудна
„Спирането на тютюнопушенето е като да се научиш да караш колело“, казва д-р Норман Еделман, пулмолог от Ню Йорк. „Ще имате няколко падания, преди да разберете това. Не се обезкуражавайте, ако не успеете. Опитайте пак. Винаги си струва усилията."
Всъщност отказването от тютюнопушенето може да добави до 10 години към живота ви, според Американското дружество за борба с рака. И ако спрете преди 40-годишна възраст, значително намалявате риска от смърт от заболяване, свързано с тютюнопушенето, категорични са учените. Пушачите, които са успели да се откажат до 45-годишна възраст, са намалили риска от това да се разболеят от рак с 87%.
„Добрата новина е, че никотиновият глад няма да бъде толкова силен, след като сте били без тютюнев дим в продължение на една седмица, и обикновено изчезва напълно за един до три месеца“, обясняват още лекарите.
Независимо дали се опитвате да се откажете за първи път или сте опитвали много пъти преди, ето съвети от експерти, които да ви помогнат да се отървете от вредния навик.
Изберете дата
Изберете дата и я споделете със семейство и приятели. След това изхвърлете всичките си цигари, вечерта преди да се откажете.
Идентифицирайте вашите тригери
Важно е да разпознаете кога жадувате за цигара. Когато сте стресирани от нещо? Когато ви е скучно? Когато сред приятели -пушачи?
Помислете за никотинова заместителна терапия
Използването на дъвки, пластири, спрейове и таблетки за смучене може да помогне за облекчаване на някои от вашите физически симптоми , докато се фокусирате върху умствените и психологическите аспекти на отказването.
Получете подкрепа от семейството
Важно е човекът, който се опитва да се откаже от тютюнопушенето, да бъде подкрепян и окуражаван от близки и приятели.
Управлявайте стреса си
Практикувайте различни техники за релаксация, за да управлявате нивата на стрес.
Не се отказвайте
Вместо да се стресирате заради рецидив, задайте нов ден за отказване. Помислете защо сте се провалили. След като разберете причината, опитайте се да избегнете тази ситуация в бъдеще.
Говорете с вашия лекар
Отказването от тютюнопушенето може да е трудно, но с подкрепа може да се направи. Ако се борите да се откажете, свържете се с вашия лекар за помощ. Той може да ви помогне със създаването на план за спиране на тютюнопушенето, който да работи най-добре за вас.
Изненадващо голям процент от лекарите са препоръчали вейпинга като по-безопасна алтернатива на своите пациенти, които пушат, показва ново проучване, публикувано в JAMA Network Open. То установи, че лекарите препоръчват на скорошните пушачи да опитат с одобрени за това медикаменти, но на възрастните - заклети пушачи, с множество неуспешни опити за отказване, са по-склонни да препоръчват електронни цигари.
Когато рисковете от продължаване на тютюнопушенето надвишават потенциалния риск от електронните цигари, лекарите са по-склонни да предложат електронни цигари, след като други опции са били неуспешни.
Изследователите анкетираха 2058 практикуващи лекари в седем специалности. Малко над 60 процента от тях казват, че всички тютюневи изделия са еднакво вредни и спирането е най-добрият подход, но близо 40 процента споделят, че тяхната цел е да накарат пациентите да спрат да пушат „дори ако това означава преминаване към по-малко вредни форми на тютюн“. Повечето от тези лекари виждат вейпинга като жизнеспособна опция за пушачите.
Лекарите, които някога са пушали цигари, са по-склонни да препоръчват електронни цигари, може би защото могат да разберат трудността при отказването, е друг извод от изследването.
Никога не е късно да намалите вредата за себе си и за околните!