Да ви е сладко: Терзиев заговори за човешка плът и кръв в София

Чували с биологичен материал често се озовават сред смесения битов отпадък, който постъпва в завода за рециклиране на боклук

„Софийският завод за преработка на отпадъци приема голямо количество опасни отпадъци, включително човешки тъкани и кръв“. За това предупреди кметът на столицата Васил Терзиев по време на брифинг в Столичната община.

Терзиев разкри, че чували с биологичен материал често се озовават сред смесения битов отпадък, който постъпва в завода.

„Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за това, което виждаме,“ каза кметът на София.

Според него този тип отпадъци представлява сериозна опасност както за работниците в предприятието, така и за столичани.

„В София има инсинератор (инсталация за изгаряне на отпадъци - бел.ред.) в Александровска болница, но да изхвърляш опасни отпадъци в него е значително по-скъпо, отколкото да ги смесиш с битовия отпадък, всички по веригата да затворят очи и това да се озове в завода за третиране,“ обясни още той.

По думите на Терзиев проблемът е ескалирал през септември и „не е препоръчително да се коментира какви точно отпадъци се изхвърлят“.

В отговор на нарушенията той е наредил на директора на завода за отпадъци Николай Савов да прекрати приемането на замърсен отпадък, докато всички компетентни институции, сметоизвозващи фирми и болници не вземат необходимите мерки.   

Директорът на завода също обясни, че в контейнерите за смесен битов отпадък не трябва да попадат опасни отпадъци:

„Всяка болница трябва да има договор с инсинератора в Александровска болница и там трябва да се изгарят опасните биологични отпадъци,“ подчерта той.

Савов разкри, че заводът получава информация, че през последните години болниците отчитат нула килограма опасен отпадък. А единствената болница, която няма такъв проблем, е ВМА.

Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков също сподели притесненията си относно достъпа до контейнерите в болниците.

„Меко казано, несериозно е да не бъде осигурен достъп при проверка,“ каза Неделков и информира, че две болници ще получат актове за смесване на битови и опасни отпадъци.

Неделков допълни, че при проверки в девет болници са открити случаи на смесване на битов с рециклируем и биологичен отпадък, като за това са съставени актове.