Да ви имам проблема: ЕС иска да сертифицира бабите

Министерството на земеделието и храните му приглася

Най-лесно се лови риба в мътна вода. Най-безумните идеи се прокарват в отпускарско време. Знаят го и европейските, и нашите чиновници и се опитват да прокарат “по терлици” промени в Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на ЕС. За по-достоверно - пуснали са ги за обществено обсъждане. Неслучайно и в. “Над 55” вече писа по този въпрос. Писахме и пак ще пишем.

Така, докато се пекат на двора и се разхлаждат с маркуча и поливат лехичките със зеленчуци, на родните баби им кроят шапката. Нали сме в Европата - няма как да клечат по тротоарите с надежда да продадат малко доматки, билки, ябълки...

Виж, поне да продаваха надежда, а то - каквото отгледали в двора. Като се замисля, ако някой ми предложи два напукани домата и една лъскава надежда, ще избера салатата за вечеря. Че надеждата какво да я правя? Ни се вари, ни се пече, ни се яде. И през последните десетилетия - все нагарча. 

Баба ми имаше един лаф - всичкото Мара втасала... 

Та и милият ни Европейски съюз - реши проблема с шкембето, с мусаката, с таратора, с лютеницата и подхвана бабите. Не може да продават извън пазарите, точка! И трябва да имат съответния сертификат. То ако си говорим честно, видяхме им сертифицираните вносни пластмасови плодове и зеленчуци - хубави на снимка, но безвкусни! Тези, на бабите, нямат търговски вид, но се топят в устата и топлят душата на българина. 

Асоциацията за защита на потребителите настоява бабите да останат на фермерските пазари. Бабите трябвало да бъдат допускани безплатно на пазарите, а не да бъдат около тях или по тротоарите и улиците.

Но как да стигне една възрастна, трудноподвижна баба до пазара? С 1-2 превозни средства безплатната сергийка ще й излезе златна. Освен това потребителите сами избират дали да купуват от бабите. 

Дойдохме си на думата - конкуренцията! Нелоялната конкуренция и нефелните закони и наредби, които съсипаха българските производители, като допуснаха пазарът да бъде залят с безвкусна, но евтина стока! 

Нашите производители, чиито дядовци и бащи са учили Европа на земеделие, са натикани в ъгъла

Останаха ни само бабите по тротоарите, и тях искат да ни вземат! На никой пазар, в никой голям магазин не съм намирала такива картофи, зеле, домати както на импровизираните крайпътни сергии до Кюстендил. И редовно изминавам стотина километра, за да се насладя на истинския вкус на български плодове и зеленчуци. Скоро овластените чиновници ще ми спестят парите за бензин.

С предлаганите от служебното правителство промени всичко това ще бъде забранено. Дори ще се налагат глоби на нарушителите. Освен това на пазарите ще може да бъдат продавани само храни, снабдени с документи за съответствие, произход и качество. Бабите, които са набрали няколко домата, краставици или други зеленчуци и плодове, няма как да представят такива документи. С промените в закона ще бъде въведено изискване да има организатор на всеки пазар за фермерски или занаятчийски храни.

Той ще трябва да следи за спазване на новите правила, предвидени в закона. Позната история - много вождове, малко индианци. Не стига, че родните производители се топят като ланския сняг, ами ще си имат и още надзорници, на заплата, естествено. 

Поучени от горчивия си опит, знаем, че каквото са решили чиновниците, това ще стане. Затова да купуваме плодове и зеленчуци по тротоарите, за да могат бабите да изкарат зимата.

Мариана ДОБРЕВА