Делфинариум Варна не е приел украинските делфини и са отишли в Румъния 

Бозайниците пристигнаха в Констанца в началото на май и бяха поставени под карантина за един месец

Делфинариум Варна не може да помогне на украинските делфини от местния делфинариум и да ги приюти, защото не разполага с достатъчно място.

"Искахме да помогнем на украинските делфини след започването на войната, но за съжаление нямаме място", заяви Ивелин Симеонов, управител на "Делфинариум Варна".

Компанията е готова да инвестира в ново, модерно и по-голямо съоръжение. Но се бавят разрешителните от страна на Община Варна и то вече 2 години. Дано не се наложи да се търси убежище и за българските делфини заради нехайството на общината и държавата.

Миналата година делфинариумът прие четири делфина и три тюлена заедно с техните треньори и лекари, бягащи от войната в източния украински град Харков.

Румъния е една от четиринадесетте държави в ЕС, които имат делфинариуми и морски животни в плен. Делфинариумът в Констанца, част от по-широк природонаучен музей и изследователски комплекс, е дом на женските делфини Ни Ни и Чен Чен от 2010 г.

В Харков местният делфинариум се опитва да премести своите делфини и тюлени веднага след началото на обстрела миналия февруари.
Делфините Кики, Мая, Маруся и Ветерок и тюлените Алекс, Мери и Зося първо са прехвърлени в Одеса. Там изчакват два месеца румънските и украинските власти да извадят документите и да приключат бюрократичните процедури, необходими за влизането на животните в ЕС.

Бозайниците пристигнаха в Констанца в началото на май и бяха поставени под карантина за един месец, преди да бъдат запознати с двата местни делфина.

"Това беше ново преживяване за нас и нашите животни, защото ние сме различни. Те имат две много стари и много красиви женски, ние имаме много млади животни", обяснява лидерът на украинския екип Елена Комогорова.

Животните започнаха да се представят заедно в края на юни, като плуваха с треньори, скачаха през обръчи и балансираха топки. Тюлените се смесват с публиката.