Делян Добрев каза коя е най-добрата формула за цената на газа у нас

Уранът в Хасково е буря в чаша вода. Преди години беше предречено, че в града ще има голямо земетресение и половината град се изнесе на палатки в местността Кенана. Показанията на тези кладенци е 0.3 – 0.4 те винаги са били такива, но СЗО е понижило прага си за допустимите норми и затова сега те са завишени. Така депутатът от ГЕРБ Делян Добрев коментира скандала с урановата вода в Хасково в ефира на БНТ.

Тази истерия, която вече не е само в Хасково, е изключително вредна за бизнеса, добави той.
 
Дебатът в парламента по позицията на България относно делото на ЕК срещу „Газпром” се очаква да се състои още тази седмица, съобщи Добрев. По думите му на вчерашната среща представителите на ГЕРБ са се запознали със становището, което България ще изпрати. „За съжалени тук има едно голямо неразбиране по цялата тема. Не става въпрос за нови преговори, нов договор и нова цена, а за нови клаузи, и то не само за България, а в договорите на всички държави, които купуват газ от Русия. Някои от тези клаузи ние сме ги премахнали с новия договор от 2013 година, когато за първи път българско правителство от началото на демокрацията договори по-ниска цена на газа - с 22%. Това бе втората най-ниска цена в ЕС, пред нас бе само Германия”, каза Добрев.
 
По думите на Добрев обвързването на нашата цена на газа с цената на петролните деривати е донесло големи ползи за страната ни през изминалите няколко години. В резултат на ниските цени на петрола и нашата цена на газа е била изключително ниска. В някои тримесечия ние сме плащали газа по 130 долара за 1000 кубични метра, докато на спотовите пазари същото количество се е търгувало за около 200 долара. Плащали сме една от най-ниските цени в ЕС, поясни бившият енергиен министър.
 
Крайното увеличение на цената на газа е между 10 и 15%, защото се увеличава само единия ѝ компонент. Дори с това увеличение нашата цена е около 190 долара, което е по-евтино от спотовите пазари в ЕС, добави Добрев.
 
Добрев каза още, че когато петролът е евтин, е хубаво нашата цена да е обвързана с петрола. Но когато петролът е скъп, това означава, че нашият газ ще бъде по-скъп в останалите държави. „Но ние не сме ограничени да купуваме газ само от Русия. Пазарът у нас е либерализиран. Всяка една фирма, стига да има договор за газ, може да го внесе и продаде. От миналата година има стотици тестови сделки за внос на газ от Гърция, но никой не ги забелязва. Те са тестови, защото са с малки обеми около - 1000 кубични метра, и цената в Гърция е по-висока с около 20 долара. Но тези бизнесмени изчакват момента, в който петролът ще поскъпне и вносът от Гърция ще поевтинее”, каза Добрев.
 
Това, което в бъдеще може да направим в преговорния процес с „Газпром”, е да отпадне твърдия ангажимент, който имаме към количеството „вземаш или плащаш”, тоест да не плащаме санкции, ако попаднем в ситуацията, в която „Булгаргаз” купува много по-малко газ от руската страна, каза Добрев.
 
Той уточни, че въпросът е дали да миксираме цената на газа. Според Добрев, алтернативната за внос от Гърция, ако ни осигурят достатъчно количества, ще ни бъде по-изгодна.
 
Що се отнася до „Турски поток” и газовия хъб Балкан, Добрев каза, че е добре поне едната от двете тръби на турския газопвород да излезе до Варна, за да можем да си гарантираме транзита по новите европейски правила.