Ден за история и география за кандидат-студентите в Софийския университет - умуват за кан Крум и Балканската война

Кандидатстудентските изпити по история на България и по география от предварителната сесия в Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще се състоят днес. Изпитът по история започна в 9:00 часа, а по география е от 14:00 часа.

По история на България изпитът е от два компонента. Първият е за развиването на тема по даден исторически проблем, а вторият е тест. Времетраенето на изпита е четири астрономически часа. Предложената изпитна програма е съставена въз основа на учебното съдържание по история на България за 11-и клас на средните училища.
 
В нея са включени основни проблеми, които са обединени в тематични кръгове и се отнасят до развитието на българската държава и на българското общество във времето от края на седми до средата на 20-и век. Изпитната комисия ще формулира темите и вариантите на теста в деня на изпита, така че те да покриват цялото учебно съдържание, заложено в програмата по история на България.
 
От подготвените от изпитната комисия теми бяха изтеглени:
"Териториално разширение и централизация на Българското ханство при управлението на хан Крум и хан Омуртаг" и "Първа Балканска война (1912-1913 г.)" и вариант №1 на теста. 974 са кандидат-студентите, подали заявления за явяване на изпита.

Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова поздрави кандидатите и изрази увереността си, че всички са се подготвили отлично. Проф. Божанкова пожела успех на всички явили се на изпита по история на България.
 
Основните цели на изпита са да провери историческите знания на кандидат-студентите, предвидени в държавните образователни изисквания, както и уменията им за създаване на аргументиран текст по определен проблем и нивото им на владеене на книжовния български език.
 
Изпитът по география е върху учебния материал от задължителната и профилираната подготовка по предмета "География и икономика". Изпитът е във вид на тест от 100 въпроса, от които 40 са от учебния материал за девети клас, а останалите 60 - от учебния материал за десети клас.
 
Тестът ще съдържа задачи за географски факти, обекти, явления и процеси, както и за тяхното анализиране, интерпретиране и сравнение. Всеки въпрос ще има само един верен отговор от четири възможни отговора, отбелязани в теста с буквите А, Б, В и Г. Верните отговори трябва да се нанасят със син химикал на отделна бланка, а не на самия тест, чрез ограждане с кръгче на една от четирите букви - А, Б, В, Г, за възможните отговори на съответния въпрос.
 
Непопълнен отговор в бланката за съответен въпрос, или ако са оградени повече от един отговор на един въпрос, ще се счита за грешен отговор. Отбелязването на верния отговор в бланката по друг начин, освен чрез ограждане с кръгче, също ще се счита за грешен отговор.
 
При отказ от отговор, който вече е бил отбелязан на бланката, кандидат-студентът трябва да използва знака Х. Всеки верен отговор ще носи по 1 точка. Максималният брой точки от теста ще е 100. Изпитът по география ще продължи три часа. Правилните отговори от него ще бъдат публикувани на сайта на Софийския университет няколко часа след края на изпита.