Депутатите отрязаха "Възраждане" за това предложение, което бори инфлацията БЛИЦ TV

Нулева ставка за храни от потребителската кошнища не се хареса на народните избраници, които гласуваха против инициативата на Костадин Костадинов

След като никой от министерството на Асен Василев не дойде в пленарна зала, от Възраждане тръгнаха да убеждават колко е важно да няма ДДС за храни, лекарства и електроенергия, които бъркат на дълбоко в джоба на българина при галопиращата инфлация. 

Веднага се намериха кирякстефчовци, които отказаха да приемат мотивите на националистите. Цяла Европа е намалила ДДС-то за стоки от първа необходимост, у нас депутатите се дърпат да отпуснат от Бюджета 2 млрд. лева.

Първоначалните сметки показали 4 млрд. лева, но после се оказало, че парите са на половина.

Лидерът на Възраждане Костадин Костадинов попита залата, което е популистко, след като Европа предприема мерки в тази посока и защити законовата инициатива.

Но депутатите от управляващото мнозинство отсвириха това предложение и ще търсят други мерки срещу нарастващата инфлация.

Предложенито бе, в закона за данъка върху добавената стойност да има нулева ставка за храни, лекарства и електроенергия. Партията на Костадин Костадинов настоява за тази мярка заради високата инфлация и ниската покупателна способност на българските граждани, а по този начин ще бъдат подкрепени пряко домакинствата и бизнеса.

Парламентът ще гласува и дали да създаде временна анкетна комисия по искане на ГЕРБ, в която да разгледа всички меморандуми и писма за намерения, подписани от МС в периода 12 май 2021 до 20 април 2022 година.

Бившите управляващи са провокирани от липсата на ясна и конкретна информация за ангажиментите, които изпълнителната власт поема и посочват като пример писмото за намерение, което енергийният министър Александър Николов подписа с компанията "Джемкорп". В резултат на това партньорство в България се очакват инвестиции за над един милиард долара.

Поправките в Наказателния кодекс, които депутатите ще гледат на първо четене завишават максималните наказания за компютърни престъпления сред интелектуалната и индустриалната собственост и за престъпления, свързани с детска сексуална експлоатация в интернет.

За умишлено заразяване на компютърна мрежа, която е част от критичната инфраструктура, наказанието е лишаване от свобода до 12 години и глоба до 20 хиляди лева.