Димитър Манолов: От години в България има криминална индустрия за осигурителните права
От години в България има криминална индустрия за създаване на осигурителни права от всякакъв вид. „За болничните мисля, че няма никакво съмнение, за майчинските е ясно, същата работа е и с пенсиите. Докато майчинските и болничните са нещо, което минава и заминава за относително кратък период, пенсията е нещо, което е за дълго време и тази индустрия се цели и работи именно там”.
Това каза в предаването „Лице в лице” Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа” и зам.-председател на Надзорния съвет на НОИ. Той каза, че периодът между 1997 и 2000 г. – е бил най-големият ужас за всички българи. „Тогава всички имахме най-ниски доходи – кои са хората, които тогава са се осигурявали върху някакви чудовищни доходи, сравнено с това, което е станало след това и с това, което става сега. Тези които могат да докажат с документ”.
По думите му обаче истинността на всички тези документи е изключително спорна. „Идеята за премахването на този период, в който истинността е твърде спорна, е изключително вярна и правилна. За съжаление, тя има някакъв принос към правата на хората, които сега се пенсионират.
Това, за което се говори, касае определянето на индивидуалния коефициент за пенсиониране, а във формулата, по която се определя пенсията, участват и доста други фактори – осигурителният доход основно, приносът на всяка година осигурителен стаж. Тоест индивидуалният коефициент не е нещо, което може непременно да обърне пенсията. Затова влиянието върху бъдещия размер на пенсията, както нееднократно се каза, но никой вече не желае да слуша, защото е хвърлена бомбата, би билмежду 3% и 5%. При една пенсия около 400 лв., ще стане дума за 10 – 12 лв.
Разбира се, 10 - 12 лв. са си 10 - 12 лв."
Затова водихме онзи разговор при министър-председателя за това какво да се прави и се възприе въпросното компромисно предложение – Менда Стоянова и група народни представители са внесли законопроект, с който до 2023 г. ще се определя по двете формули и ще се избира по-благоприятният вариант за човека, който се пенсионират.
В този законопроект пише, че тези, на които са отпуснати пенсии след 31 декември миналата година, тоест от 1 януари тази година, сиреч по оспорваната формула, ще имат право да поискат да бъдат върнати по бъдещия вариант", допълни Димитър Манолов. По думите му това ще предизвика организационни каши: "Хората ще продължат да тичат от инстанция първа в инстанция втора, да събират разни документи, но, след като искаме това, това ще е". Институцията ще изчислява автоматично пенсиите, каза той.