Доц. Гломб обясни защо нито една държава не е въвела сертификат за антитела
Според нея изследването на т-клетъчния имунитет е скъпа процедура и ще остане скъпа поради естеството му и разчитането му, а спрямо цена-полза, не си заслужава
Българският модел при коронавируса е висока заболяемост и за съжаление тя, като относителна стойност, ще води до висок леталитет. Това е нечия баба, майка, баща, дядо, а вече и деца. Това заяви доц. Любомира Николаева-Гломб в ефира на БНТ.
По думите ѝ тестирането на децата е противопожарна мярка, не е гасене на пожар. "Аз нямам информация точно кои тестове спечелиха обществената поръчка, но предполагам, че са тези за самотестването. Т.е. не е нужен специален човек за взимането на пробата и за разчитането. Малките деца трябва да бъдат подпомагани. Ето аз съм баба на първолак, предлагам нашата доброволческа дейност, за да бъдат обучени учители, родители", посочи доц. Гломб.
По отношение за антителата, тя коментира, че ще изкаже своята лична гледна точка като вирусолог. "За момента няма тест, който да каже "тези антитела са неутрализиращи и индивидът, който ги притежава, е в малък риск да пренася или да се зарази с вируса. Затова и нито една държава не го е въвела. На места се правят отстъпки за време, но не е като зеления сертификат, който се използва за свободно пътуване", уточни тя.
Според нея изследването на т-клетъчния имунитет е скъпа процедура и ще остане скъпа поради естеството му и разчитането му. Цена-полза не си заслужава, смята тя.
"Страничните ефекти от ваксинирането са пренебрежимо малко. Страничните ефекти са при един на няколко стотици хиляди, в сравнение с преболедуването, където е 1 на няколко десетки. Ваксинираният човек може да се зарази, но неговата заразност е в пъти по кратка от болния, той може да остане и безсимптомен. Коронавирусите имат нетраен имунитет. Ваксинацията е имитация на болестта, когато е нетраен имунитета, трябва да се подклажда. Затова трябва да се ваксинираме. Сега вирусът танцува сред нас, защото непрекъснато среща приемници", обясни тя.
"Антивирусната терапия - разработването на лекарства срещу вируса е много трудно. Нямаме много победи – имаме срещу Хепатит C, което е революция, имаме относителна победа срещу СПИН, но там държим болестта под контрол с цел удължаване на живота, имаме победа при грипа", уточни доц. Гломб.
"В България имаме варианта Делта, вариантът Делта + това е медийно название, вариантът е y4.2. Той е изключително заразен. Все още няма грип в нашата страна, надявам се да прескочим като миналата година", каза още тя.