Доц. Мангъров обърна палачинката: Тези хора да се ваксинират яката
Когато се натрупа неимунизирано население, в един момент искрата пламва и може да стане много тежко, предупреждава той
Хората, трябва да разберат, че това, което се прави на техните деца, предпазва от сериозни заболявания. По време на пандемията 67 милиона деца по света са пропуснали по една или две животоспасяващи ваксини.
Това коментира доц. Атанас Мангъров, който бе върл антиваксър по време на панедмията от К-19
Европейската имунизационна седмица тази година се провежда от 23 до 29 април и ще премине под мотото: "Всяка доза има значение“.
Инициативата е на СЗО и началото е поставено през 2005 г. и от тогава досега тя се провежда всяка последна седмица на месец април.
През 2023 г. Европейската имунизационна седмица е насочена към необходимостта от подобряване на ваксинационния обхват поради отчетения спад в имунизациите по време на пандемията.
Общо 67 милиона деца са пропуснали една или повече потенциално животоспасяващи ваксини по време на пандемията, сочи проучване на УНИЦЕФ.
Защо хората по целия свят са загубили доверие във важността на рутинните ваксинации в детска възраст срещу смъртоносни болести, като морбили и полиомиелит, коментира в ефира на "Нашия ден" по БНР доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение на СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров" ЕАД – София.
"Това се дължи на факта, че по време на пандемията от Covid-19 обикновените детски ваксини, които са правени по правилата на изкуството и които са достатъчно добре изпитани и ефективни, бяха използвани като щит, зад който се скриха новите ваксини срещу Covid-19. Те не бяха направени по правилата изкуството“, казва доц. д-р Атанас Мангъров.
Той допълва, че това бяха ваксини, които бяха създадени набързо. Те не бяха изпитани, както другите ваксини. Оказа се, че те не предпазват от заболяването.
Оттук се породи недоверието към животоспасяващите ваксини, които присъстват от години в имунизационните програми.
"Нормалният срок, за който може да се създаде и изпита една ваксина, е около 10-20 години“, посочва доц. д-р Мангъров.
В момента в детското отделение, където работи доц. Мангъров, са настанени деца с ротавирусни ентерити и менингити, които не са ваксинирани. Засега морбили не се наблюдава.
"Когато се натрупа неимунизирано население, в един момент искрата пламва и може да стане това, което се случи през 2009-2010 г. когато имахме над 24 000 случая на морбили, като основната част бяха неимунизирано население“, припомня той.
И допълва, че хората, трябва да разберат, че това, което се прави на техните деца, е надеждно и предпазва от сериозни заболявания.
Прилагането на ваксини, в съответствие с Националния имунизационен календар, е изключително важен процес, който започва от самото раждане и продължава през целия живот, защото ваксините предлагат защита за всички възрасти.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук