Ще спазим законно установения срок 29 декември, след който Държавната агенция по горите (ДАГ) ще заведе съдебен иск срещу лидера на НДСВ и бивш премиер Симеон Сакскобургготски. Това съобщи шефът на ДАГ Стефан Юруков.
Според него проверката, извършена по-рано от междуведомствена комисия, в която са участвали и държавни експерти, и такива на Сакскобургготски, си е струвало да бъде направена, независимо от констатираните юридически противоречия.

Според Юруков тези противоречия трябва да се уточнят в съдебната фаза.

Очакванията на ДАГ са били Сакскобургготски да върне доброволно или да дари надвзетите гори в Рила, но до този момент няма индикации, че това ще се случи.

Решението на НС да удължи с още три години отпадащия в края на 2008 г. мораториум върху придобиването на общински и държавни имоти няма отношение към казуса със спорните 4 500 дка рилски гори на Сакскобургготски, уточни Юруков. Към него няма отношение и предложението на председателя на земеделската комисия Васил Калинов за законова поправка, според която държавни гори да не могат да бъдат придобивани по давност, каза шефът на ДАГ.

Назначената по-рано т.г. експертна група в ДАГ за уреждане на извънсъдебен спор между държавна институция и частно лице, създадена на неясен принцип, не само не потвърди ясното становище на прокуратурата, че има надвърнати гори, но дори се оказа, че Симеон е получил с 3 500 декара в повече.

Докато държавната агенция изчаква доброволно връщане горите, юридическата мъгла около тях се сгъсти. В началото на т.г. прокуратурата установи, че поземлената комисия в Самоков е дублирала едни и същи земи по нотариални и крепостни актове и вместо да даде на лидера на НДСВ 12 000 декара, му е върнала 16 500 декара. Малко по-късно се оказа, че в описаните границите на терена, площта е от 20 000 декара.

Това обаче няма реално отношение към казуса. Според юристи Законът за възстановяване на собствеността върху горите и масивите от горския фонд не предвижда връщане на царските гори. Сакскобургготски и сестра му си връщат имотите въз основа на решение на Конституционния съд без закон - един от спорните въпроси на тази реституция, по която съд още не се е произнесъл.

Със закон от 1923 г. имотите на Фердинанд, включително тези гори, са поставени под възбрана. С решение на правителството от 1930 г. са предоставени за управление на институцията "Интендантство на цивилната листа на Н.В. Царя", а не на Борис III.

Tоест, те са държавна собственост и се нуждаят от специална законова постановка, за да бъдат реституирани в полза на частно лице.

Така или иначе предложенията за приемане на такава бяха отхвърлени. Казусът с неприложимия закон за реституцията на горите досега не е коментиран от ДАГ и прокуратурата.

За сметка на това обаче държавното обвинение установи, че чиновниците от поземлената комисия са допуснали драстични административни нарушения при връщането на парцелите. Освен всичко това, горите в Рила не могат да бъдат върнати и защото попадат в обсега на Национален парк "Рила" и по закон не могат да бъдат реституирани.

Тези въпроси обаче могат да бъдат уточнени единствено в гражданско дело между ДАГ и Симеон Сакскобургготски.

Законът предвижда срок от пет години придобивна давност при добросъвестно владеене на имот. За спорните гори на Симеон в Рила тази давност изтича на 29 декември 2008 г.

От компетенциите на съда е да се произнесе дали в случая има добросъвестно или недобросъвестно владеене. При второто придобивната давност е 10 години. /Медиапул.бг