Експерт с подробности за ужаса в Перник
В най-лошия случай това ще продължи до април следващата година
От 18 ноември в Перник и околните села въвеждат режим на водата. Вода ще има само в часовете от 16 до 22 часа.
В най-лошия случай това ще продължи до април следващата година. На практика обаче живеещите в Перник и в момента през по-голямата част от денонощието са без вода заради многото аварии.
Такъв режим на водата обаче не се е налагало от 93-та година. Причината сега е ниското ниво на водата в язовир Студена.
"Местата, които ще бъдат засегнати от режима, освен Перник, са град Батановци, селата Голямо Бучино, Люлин, Дивотино, Мещица, Витановци, Ярджиловци, Богданов дол, Черна гора и Лесковец", заяви за БНТ инж. Иван Витанов, управител на ВиК-Перник.
Според него е трудно да се каже колко домакинства ще бъдат засегнати от режима на водата в Перник, но отбеляза, че са под 60 000 човека.
По думите му детските градини и училищата трябва да се запасят със съдове с вода, защото ВиК дружествата не разполагат с достатъчно водоноски.
По отношение на авариите той обясни, че за месеците август, септември и октомври тази година е имало с 300 аварии повече, или 70% повече от същите месеци през миналата година.
"Ние сме аварийно предприятие и това което зависи от нас е да оправяме авариите, и ние го правим цяло лято. Това е за сметка на ВИК дружеството – това са материали, труд, машини, гориво.
Идеята е по-малко вода да изтича, но мрежата е много амортизирана. Нищо добро не се е случвало във ВИК сектора в града десетки, десетки години назад", допълни инж. Витанов.
"Тази година е невероятно тежка по отношение на валежи. Ако не паднат необходимите количдества валежи, говоря под формата на сняг или на дъжд, тогава не може да се възобнови необходимото количество за питейни нужди.
Но това, което най-много ни притеснява е, че при тази много стара водопроводна мрежа, това постоянно спиране и пускане е възможно да доведе до още повече аварии", допълни управителят на ВиК-Перник.