Има тежка история зад всяко едно изоставане. Това е практика от дълги години, но за съжаление зад всяко изоставане седят провали на системи, на общности, на семейна подкрепа. Изоставането е еднократен акт с много болка и проблеми. Това заяви в сутрешния блок на Нова телевизия Ева Жечева, експерт в Дирекция "Права на детето" към омбудсмана.

Над 2000 деца се изоставят в България. За съжаление върху тази цифра трябва да се работи много, да се работи за промяната, посочи тя.

Всяка социална политика има своите нива на развитие. Трябва да се изгради базово ниво. Трябва подкрепа за младите майки, коментира Жечева.

Трудно е да разбереш майка, която подлага на такъв риск детето си. Рестриктивните мерки не могат да помогнат, ако няма и подкрепящи мерки. Но това е норма, която срещаме всеки ден. Изоставането на деца не се среща само при ромския етнос. Трябва да се научим комплексно да подкрепяме родителите. За жалост и социалната система е в недобро състоние - трябва да се инвестира финансово, трябват и човешки ресурси, сподели още експертът.

На родителите е нужна чисто базова подкрепа, подкрепа от експерти най-вече. За съжаление обаче държавата не субсидира такива експерти. Всичко е доброволно и затова такива хора са много малко. Трябва да се обърне внимание на работата със семействата, коментира по темата Спаска Петрова от сдружение "Нов път".