Експерти бият аларма за изборите: Мирише на солидна подготовка за манипулации
Все още не е ясна и цената на новия софтуер, който трябва да бъде изработен за машините за вота
Машините няма да решат проблема с купения вот на изборите, но за сметка на това наблюдателите трябва да внимават за сигнали с премахване на лица от избирателните списъци и включването им в забранителен списък и създаване на пречки за гласуване, предупредиха изборни експерти, пише Труд бг.
Юристи и специалисти по провеждане на избори изразиха опасения, че смяната шефове на ведомства като ГРАО, а преди това и в МВР, буди съмнения за честността на изборите.
“Със смяната на директора на Главна дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО) Иван Гетов се вижда една целенасочена дейност по отношение на контрол върху органи, които активно ще участват в организирането и провеждането на изборите”, заяви пред Нова телевизия доц. Наталия Киселова.
А бившият председател на ЦИК Ивилина Алексиева-Робинсон коментира във фейсбук:
“След смяната на шефове на МВР са сменили и главния директор на ГД ГРАО, която отговаря за избирателните списъци. Ще ме прощавате, ама много мирише на солидна подготовка за манипулации”.
Независимо, че от 4 септември ЦИК започва да регистрира участниците в изборите, все още не е ясна и цената на новия софтуер, който трябва да бъде изработен за машините за вота.
“Очакваме отговор от създателя на софтуера за цената и времето, в което да се направи това надграждане, заяви говорителят на ЦИК Росица Матева по време на пресконференция заедно с председателя на Комисията Камелия Нейкова.
На въпрос на медии дали правителството трябва да плати каквато и да била сума, Росица Матева отбеляза, че “ЦИК ще преценява как да действа”.
“Изпратили сме нашите технически изисквания към създателя на софтуера. В повечето секции ще се гласува с 3 бюлетини, само в няколко кметства на територията на Столична община ще се гласува с 4”, поясни говорителят на ЦИК.
Както е известно, от няколко седмици ЦИК е в преговори със “Смартматик”, която трябва да даде нов софтуер за местния вот, тъй като наличните от парламентарните и президентските избори не могат да се ползват.
“Нашата оценка е 2 млн. лв. с всичките процедури. Софтуерът става собственост на държавата с пълни права за промяна и развитие.
Ще ангажираме експерти от САЩ, Нидерландия и Панама, командировъчните разходи не са евтини”, заяви пред BgOnAir Веселин Тодоров, изпълнителният директор на “Сиела Норма”, компанията, която е официален представител на “Смартматик” у нас. Той посочи, че ако започнат работа по софтуера в понеделник - 4 септември, времето ще стигне.
“Екипът има нужда от месец и половина и няма право на грешки, но все пак те са започнали предварителна подготовка, за да напълно готови за истинската спецификация”, каза Тодоров.
“Подготовката върви спокойно съобразно плана и определените срокове в Изборния кодекс”, заяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
“Местните избори са свързани с най-мащабната подготовка. Назначават се 265 общински избирателни комисии”, каза още Камелия Нейкова. В момента са назначени около 160 общински избирателни комисии.
При 84 комисии не е постигнато съгласие от политическите сили. Общинските избирателни комисии ще започнат работа на 9 септември. Ще се избират 265 кметове на общини.
В момента са назначени около 160 общински избирателни комисии. При 84 комисии не е постигнато съгласие от политическите сили. Общинските избирателни комисии ще започнат работа на 9 септември. Ще се избират 265 кметове на общини.
От Избирателната комисия още не знаят какъв ще бъде общият брой на кметовете, които ще избираме на общини, райони и населени места. Към момента е ясно само, че на 29 октомври ще избираме 265 общински кметове, а районните в София, Варна и Пловдив ще бъдат, съответно, 24, 5 и 3.
Ивилина Алексиева-Робинсън, бивш председател на ЦИК: Под благовиден претекст могат да се извършат безобразия в избирателните списъци
- Госпожо Робинсън, кои са основните въпроси, които трябва да се поставят на правителството при смяната и на шефа на ГРАО Иван Гетов в навечерието на изборите, особено след смяната на МВР шефовете по места и оставката на главния секретар на МВР? Толкова много ли зависят списъците на ГРАО от това кой е начело на този орган?
- Коректността на избирателните списъци е особено значима за честността на изборите. Независимо какво се говореше в публичното пространство през годините, аз смея да твърдя, че главният директор на ГД ГРАО професионално и добре си вършеше работата в това направление до степента, до която това е възможно.
Той познаваше материята и проблемите, които могат да възникнат, и предприемаше своевременни мерки за тяхното предотвратяване. Ето защо смяната му непосредствено преди избори най-малкото е глупост, която може да доведе до проблеми.
Например - запознат ли е новият ръководител, не зная кой е той, в детайл с въпросите, свързани с възможността лица, които преимуществено живеят извън страната, да гласуват на местни избори; “мъртви души” в списъците; наименуването и преименуването на улици в населени места, автоматичното включване на тези наименования в базите данни население на местно и национално ниво и изключване на старите наименования на улиците, както и на лицата, регистрирани на тях от базата данни; проблемите с непълните адреси, сгрешените адреси и служебно заличените адреси; лицата без адреси; актуалността на базата-данни на ГД ГРАО по повод установяване наличието на изискването за уседналост и др.
Но по-важният въпрос е има ли намерение да предприеме и ако “да”, то какви действия ще предприеме по всички тези въпроси? Защото под благовиден претекст могат да се извършат безобразия в избирателните списъци. Непредсказуемостта, несигурността по тези въпроси е недопустима по време на подготовка на избори. МВР трябва да действа неутрално и професионално.
Смяната на ръководствата на МВР по места преди изборите създава основателни притеснения за предстоящ политически натиск върху свободната воля на някои от избирателите - проблем, който е идентифициран от нашите партньори от ОССЕ/БДИПЧ и за предходни избори, във връзка с предупредителните протоколи, издавани от служители на ведомството.
- Как оценявате обявените до момента суми за провеждането на изборите за местна власт, като логистиката, профилактиката и транспорта на машините е 8,3 млн. лева, а освен това новият софтуер се очаква да струва около 2 млн. лева?
- Вярно е, че демокрацията е скъпо нещо, а изборите са в основата є, но не мога да не изразя своето удивление как лавинообразно набъбват разходите за подготовката на избори.
Предстоящите ще струват над 151,1 милиона лева, като в тези разходи не са включени, както отбелязвате, средствата за логистика, профилактика, транспорт на машините с прогнозна стойност 8,3 млн. лв. без ДДС и надграждане на софтуера им с неясна за момента стойност, но също и за компютърната обработка на данните от гласуването и за издаването на задължителния бюлетин с резултатите от изборите, което също изисква съществен финансов ресурс.
И това е за избори, при които не се гласува извън страната.
Аз много бих искала правителството да предостави детайлите на план-сметката за изборите, като мотивира всеки одобрен разход. В противен случай ще остане неприятният привкус, че използвайки изборите като повод, някой разхищава обществения ресурс за неясно какви цели.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук