Експерти: Машинното гласуване минира изборния процес и води до огромен хаос!
Машините за гласуване са уязвими на кибератаки и това може да постави под съмнение честността на вота, кагегорични са специалистите
Приетото от Народното събрание решение за машинно гласуване е на път да минира изборния процес и да доведе до пълен хаос на задаващите се през юли предсрочни парламентарни избори. Около това мнение се обединиха експерти в областта на изборите.
Повод за притеснението на експертите е обстоятелството, че едни от най-развитите европейски държави начело с Холандия и Германия се отказаха от машинния вот.
Експерти по изборния процес изразиха опасения, че машините за гласуване са уязвими на кибератаки и това може да постави под съмнение честността на вота за 46-ото Народно събрание.
Белгия, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Италия, Норвегия, Румъния, Швейцария и Великобритания са европейските страни, в които се прилага машинно гласуване. В нито една от тях то не се прилага на територията на цялата страна, а в някои държави то е премахнато заради съмнения за уязвимост към кибератаки.
Пример в това отношение е Холандия, която след 10 години опит с машинното гласуване, тази година се отказа от него и вече ще се гласува само с хартиени бюлетини. Причината е, че се е оказало, че софтуерът на машините предполага възможност резултатите да бъдат манипулирани.
"Проблемът с киберпрестъпленията е, че колкото и да сте компетентен, винаги ще се намери някой, който е по-компетентен от вас и евентуално по-заинтересован“, подчерта Димитров.
Според експерта машинното гласуване не е необходимо у нас, тъй като то е удобно за избирателни секции, в които има над 3000 гласоподаватели. В България по закон не може да има секция, в която да гласуват повече от 1000 души.
Отделно от това при машинното гласуване, което се проведе на парламентарните избори бе нарушена тайната на вота. Това се получи, когато членовете на секционните избирателни комисии можеха да видят с очите си предпочитанията на гласоподавателите от първата или втората страница на бюлетината.
Категоричното си мнение срещу машинното гласуване изрази неодавна и проф. Михаил Константинов.
„По най-занижени оценки 200 хил. души в България от най-възрастното население не са докосвали никакъв вид компютър през живота си. Те ще трябва за първи път в живота си да се сблъскат с едно електронно устройство, и има опасност те да не могат да упражнят своето конституционно право на глас“, обясни той и добави, че именно това е причината да остане и хартиеното гласуване. По този начин се защитава конституционно право на глас на българите, уточни Константинов.
По думите на Константинов с подобен тип реплики се срива и малкото доверие, което има за изборния процес. Председателят на "Информационно обслужване" припомни, че избирането на президента е станало с хартиени бюлетини.
Според експерти машинното гласуване ще затрудни изключително много и гласуването в чужбина, тъй като в десетки държави България трябва да осигури машини.
"Президентът Радев гласува машинно за повече от 4 минути. Той все пак е бил пилот и притежава грамотност. Представете си колко време би отнело машинното гласуване в секция с 1000 гласоподаватели", натъртиха експерти.