Елена Йончева: ЕК предлага директива за защита на жените от насилие
Европейският парламент очаква Европейската комисия (ЕК) да представи силна директива, която да предотвратява насилието срещу жени и момичета, и да защитава жертвите. В нея би трябвало да има мерки, които предвиждат, освен закрила, и обезщетение, както и правни стандарти за разследване на подобни престъпления.
Ще се предложи правилата да влязат в законодателството на всички държави членки. Това каза Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, в интервю за „Хоризонт преди обед“ на БНР.
В четвъртък в Европейския парламент беше проведена широка дискусия по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените – 25 ноември. Тази дата се отбелязва по решение на ООН от 22 години. На днешния ден институциите в ЕС ще бъдат осветени в оранжево. В последната си реч за Състоянието на съюза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да бъде представена директива за защита на жените от насилие.
В България от години се говори за законодателство в тази област, но нищо не се прави, припомни Елена Йончева. Необходим е сериозен дебат по темата. Да се изменят 2-3 закона е повече от недостатъчно. Всяка промяна и в Наказателния кодекс, и в Закона за борба с домашното насилие ще е неефективна, ако не е подчинена на ясна стратегия, включваща както въпроса с превенцията, така и със защитата.
Всяка трета жена в ЕС е подложена на физически или сексуален тормоз. В същото време политиците се плъзгат по популистките очаквания и се нагаждат към съществуващите стереотипи по отношение на жените. Политиците трябва да водят общественото мнение без да се съобразяват, че ще изгубят временно популярност, коментира тя.
Заради измислен проблем като „джендър-идеологията“ и дори поставянето му като условие при преговорите за съставяне на правителство, в България се мълчи за истинската тема с домашното насилие. Немалка част от българските мъже смятат, че жените им са тяхна собственост и като такава могат да се разпореждат с тях – да ги тормозят, пребиват, убиват.
Насилието се отразява и на децата, които се отглеждат в такава среда. Отразява се в много по-голяма степен в по-малките затворени общности, в малките градове, където тази тема е табу, смятана за нещо срамно и неудобно, каза още Елена Йончева.
В отговор на въпрос за председателя на БСП Корнелия Нинова, която влезе в противоречие с европейските социалисти по темата за домашното насилие, Елена Йончева припомни за среща на Корнелия Нинова с председателката на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия през януари 2020 г. в Брюксел. След нея г-жа Гарсия публикува остър коментар, в който се заявяваше, че защитата на правата и равенството на жените не подлежи на предоговаряне.
В Европа няма такова нещо като консервативна лява партия, коментира Елена Йончева. Според нея заради подобни действия, за последните пет години БСП изгуби доверието на над 700 000 души. Левицата е тази, която защитава слабите и онеправданите. Вместо да взима най-прогресивните идеи от европейската левица, БСП се самоубива, каза тя.
Само за последните две седмици обществото в България разбра как две жени бяха хладнокръвно убити от мъжете до тях, несъгласни с техния избор на живот. Това не са обикновени битови престъпления, а са в резултат от дълги години мълчание на политици и общественици по темата за домашното насилие, коментира Елена Йончева.
Тя поясни, че насилието срещу жени в европейския и международен правен свят се определя като gender-based violence. Това е термин, който обозначава насилие, което не е основано на биологичния пол на лицето, а е провокирано от социалната функция и обществените стереотипи, налагани на жените.
Според Елена Йончева, освен санкции в законодателството, трябва да се променят стереотипите в обществото чрез образование и открити дискусии. Трябва да се противопоставяме на насилието във всякаквите му форми, както и на езика на омразата, е категорична тя. Нито един вид домашно насилие не е оправдан. Политици и общественици трябва да реагират много остро на всеки подобен случай. Това не са обикновени битови престъпления.
Това е провал на обществото като общество - от възпитанието в семейството през образователната система до политическата класа, която обикновено не коментира подобни деяния. Именно за това трябва да сме по-категорични по темата - не може да оставяме и сянка съмнение, че насилието срещу жени може да е оправдано. И тук не става въпрос за традиции, а за политика и поемане на отговорност, допълни още Елена Йончева.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/