Ето как „Шоуто на Слави“ резюмира интервюто на Трифонов с премиера Бойко Борисов! (СНИМКИ/ВИДЕО)
От „Шоуто на Слави“ решиха да направят резюме на снощното интервю на Слави Трифонов с премиера Бойко Борисов, което бе подробно отразено от БЛИЦ. Текстът не е стенографски запис, а подробно са цитирани въпросите и в по едно изречение - отговорите. А ТУК е пълният вариант на разговора.
Ето какво написаха от „Шоуто на Слави“ в интернет страницата им (публикуваме текста без редакторска намеса):
„В предаването гостува премиерът Бойко Борисов.
Над 5000 въпроса към министър-председателя Бойко Борисов бяха получени в „Шоуто на Слави“ от зрителите на предаването. Най-конкретните от тях бяха зададени на премиера от водещия Слави Трифонов.
Борисов отиде при Слави и му зададе въпрос, чийто отговор чака цяла България
Първият въпрос към Борисов бе от Стефан Горанов и звучеше така: „Защо не спазвате Конституцията и не отивате в Народното събрание на парламентарен контрол или при гласуване на промени в кабинета, както се случи днес?“ На този въпрос премиерът отговори, че участва в парламентарния контрол, когато има питане към него: „Днешният ден, представянето на нов вицепремиер можеше да го направи друг вицепремиер. Тъй като от 9 ч. имам работа в службите и прокуратурата – по контрабандата, в 10 ч. – министерски съвет, в 11 ч. – среща със синдикатите и работодателите“. На забележката на водещия, че и в други случаи не е отивал в парламента, Борисов отвърна, че „много пъти това време се използва, за да се изговорят много небивалици, много лични обиди и нападки“ и затова не вижда смисъл да го прави.
Много от въпросите на зрителите бяха свързани с темата за горивата и цените им. Петър Шишков обърна внимание на това, че през есента 2013 г., при цена на петрола 102 долара за барел, цената на бензина у нас е била средно 2,50 лв. А в ранната есен на 2018 г., когато цените са 76 долара за барел, цената на бензина отново беше средно 2,50 лв., при положение че акцизът и ДДС не са променени. На цитираните данни Борисов отговори, че с новата наредба за касовите апарати в бележката при зареждане на бензиностанциите ще бъдат посочвани акцизите, нетната цена и надценката. Според премиера това ще гарантира 100 процента прозрачност.
Премиерът обясни на Слави цените на горивата и как, ако партийната субсидия е 1 лев, властта може да стане зависима от олигарсите
На питането на Атанас Тимев относно официалните данни, че Лукойл притежават 92 процента от данъчните складове за горива и всички са принудени да купуват от тях, премиерът отговори, че това, според него, не е монопол. Борисов заяви, че и в Румъния, Сърбия и Гърция има рафинерии и никой не може да задължи големите компании да зареждат от Лукойл. Освен това министър-председателят изтъкна, че рафинерията Нефтохим е била продадена много преди неговото управление.
На въпроса защо, ако се махне държавния акциз в България и Франция, цената на горивото е по-висока в България, Борисов отговори с надеждата си в нашите находища „Хан Аспарух“ и „Силистар“ да има добри добиви на петрол и газ. „Видяхте, в Съединените щати приеха политика за шистовия газ, а в България това е мръсна дума“, заяви Борисов и допълни, че целият свят в момента прави терминали, за да докарва от САЩ шистов газ. „И аз искам да е много евтино, само че България не добива петрол“, заключи министър-председателят.
Зрителят Румен Жеков поиска премиерът да бъде попитан колко данъци е внесъл Лукойл, откакто начело е господин Златев. Борисов отговори, че Златев и Лукойл са на пазара много години преди той да се замисли да се занимава с политика: „Спокойно могат да си извадят данъците, които са платили и утре да ги сложат на своя сайт. Да ги публикуват.“
Като несправедлив въпрос беше определено от Борисов питането на Стоян Иванов: „Защо две-три големи фирми печелят всички обществени поръчки и има съмнения за нередности (пример: Джи Пи Груп), а вашето правителство си трае. В играта ли сте?“. Премиерът заяви, че към Джи Пи Груп има повдигнати обвинения и спрени 14 милиона плащания, а в момента прокуратурата се занимава с тях.
На въпрос защо не предприема действия относно изнесените от сайта Биволъ данни за злоупотреби на фирма Юлен и нейния фиктивен собственик Георгиус Георгиу, Борисов отговори, че не премиерът и изпълнителната власт се занимават с тези неща. Той допълни, че е препратил въпросния сигнал до прокуратурата и посъветва този въпрос да бъде зададен на Сотир Цацаров.
Следващата тема бе свързана с резултатите от Референдума. Ирина Стоименова зададе въпрос защо правителството на Борисов втора поредна година залага 11 лева държавна субсидия за партиите в бюджета, въпреки волята на 2 милиона и половина българи, които поискаха субсидията да е 1 лев. Борисов изтъкна, че подобна ниска субсидия би била риск: „Парламентът и политическите партии ще попаднат веднага в ръцете на богатите хора. Защото това е единственият начин партиите да имат своя политически живот – семинари, обучения… и всичко останало.“ Слави Трифонов отбеляза факта, че от ГЕРБ държат 20 милиона на влог, а Борисов заяви, че от тези пари непрекъснато се правели дарения. „Хората не дават пари, за да дарявате, а за да се финансирате и да се издържате“, заяви мнението си водещият. В крайна сметка, министър-председателят пое ангажимент да направи това предложение за намаляване на субсидията, въпреки че според него рискът е голям.
Бойко шашна Слави Трифонов, извади листче от джоба си и нагледно обясни на какво дередже е държавата (СНИМКА)
Мирослава Тодорова обърна внимание на темата с фалита на КТБ. Тя попита премиера как ще обясни, че през първия му мандат активите на КТБ от 2 милиарда са станали 5 милиарда и половина и то с пари от държавните предприятия. „Всички банки растяха тогава – отговори Борисов, – ние тогава държахме много твърд контрол и поетапно намалявахме парите.“ Той допълни, че през неговото управление КТБ е била стабилна банка, както и всички останали. Според премиера отговорност за фалита на КТБ носи не Орешарски, а БСП, която е била мандатоносител“.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!