Ето колко трябва да взимаме, за да покрием "жизнения минимум"

Относно пенсиите той сподели, че старите - отпуснати по швейцарското правило, са ощетени

Организацията между основните служби и доброволците не е добра, трябва да се създаде Център за управление на кризи - координатор между институциите при бедствия. Това каза Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа" пред NOVA NEWS.

"По-скоро няма да има кабинет с третия мандат, което ще донесе още нестабилност. Виждаме ситуацията с пожарите, войната по пътищата, има доста проблеми са решаване. Депутатите някак пропускат кризите, не говорят много за тях", допълни той. 

Според него за много от проблемите страната се оказва неподготвена, защото не се взимат своевременни мерки. "По-добре да не бързат със Закона на еврото, има време да се обмисли, може да го приеме и следващият парламент. Нямаме информация за опити за предоговаряне на ПВУ от страна на служебния кабинет. Продължаваме да искаме срещи за енергийните системи и заради ангажиментите за затваряне на въглищните централи", посочи икономистът.

По думите му КТ "Подкрепа" ще подкрепи предложението на КНСБ за увеличение на заплатите с 10%.

"Изчакваме да излязат макроданните за полугодието. В някои сектори трябва да са повече средствата. Формата на раздаване на средства обаче не бива да създава неравенства, както вече се случи. Постепенно МРЗ трябва да стигне жизнения минимум - 1500 лева", коментира Кацарчев.

Относно пенсиите той сподели, че старите - отпуснати по швейцарското правило, са ощетени.

"Трябва да се намери как да се преизчислят. Демотивиращо е за хората с високо заплащане, защото няма да взимат високи пенсии заради осигуровките. Системата за компенсация за цената на тока за предприятията е недомислена. Няма логика постоянно да се говори как свободният пазар създава условия за намаляване на цените, а години наред наблюдаваме обратен ефект", смята той.