Ето колко вида панелни блокове има в България
Тъй като цената им е по-ниска от тази на новото строителство и от тази на старите тухлени сгради, над 2 милиона българи продължават да живеят в тях в цялата страна
Блоковете, изградени от панели, са изключително разпознаваеми – еднотипни, обхващащи обикновено цели квартали, със скучна визия, високи и често с множество входове.
Построени по време на социализма, те са бързо решение за нуждаещите се от дом, тъй като строежът им е по-кратък, по-изгоден и по-лесен от този на тухлените сгради. Тъй като цената им е по-ниска от тази на новото строителство и от тази на старите тухлени сгради, над 2 милиона българи продължават да живеят в панелни блока в цялата страна. Това обаче не е задължително да е лоша новина.
Ако се поддържат правилно, санират се и се полагат грижи за тях, панелните блокове могат да се окажат не толкова лош избор на жилище и дори могат да имат някои предимства пред тухленото строителство освен ниската цена като сеизмичната устойчивост например.
История на панелните блокове
Освен видовете панелни блокове и видовете строителство потенциалните купувачи на ново жилище се вълнуват и от историята на панелните блокове, и то не от чисто любопитство кога и защо се появяват на пазара, а за да преценят качеството им, познавайки историята им и метода на строене.
В началото на ХХ век в предградие на Ню Йорк в САЩ се появяват първите панелни блокове. Германия, Франция и Великобритания са следващите държави, в които масово навлиза панелното строителство. От там то е привнесено в страната ни през 1958 година, първоначално в София, а по-късно и в други градове у нас.
Налагането на бурното строителство на панелни блокове в България се дължи на масовото преселване на много хора от селата към градовете, за да работят в множеството новоизградени фабрики и предприятия, което поражда нуждата от много жилища, построени бързо и на ниска цена, в които да се настанят новите жители на градовете.
Видове панелни блокове
Два типа е бързото строителство, което масово се среща у нас:
1. ЕПК строителство, за което се използват вертикални и хоризонтални кофражни платна с еднакъв размер и което също е бързо и изгодно, подобно на това на панелните блокове. Началото му е поставено през 60-те години на миналия век в Германия. Този тип строителство е по-устойчиво, по-стабилно, но и по-скъпо от панелното, а и вече не се практикува у нас.
2. Панелни блокове, при които се правят отделни панели, които се сглобявали на мястото на строежа, като се заваряват едни за друг. Тези панели представляват решетки oт apмaтypнo жeлязo, зaляти с бeтoн. Панелните блокове в България са строени по различни номенклатури:
- номенклатурата Бс-2-63 за панелни блокове с 4 и 6 етажа с малко надлъжно междуосие 3,60 метра, каквито блокове можем да видим в ж.к. Свобода, Дружба 1, Сухата река, Младост 1 и много други софийски квартали,
- номенклатурата Бс-VIII-Сф от 1965 година за панелни блокове с осем етажа за сеизмични райони,
- номенклатура 2-64 „Земляне“ от 1964 година, като блоковете се отличават с изнесената напред стълбищна клетка, където се намира асансьорът, номенклатура Бс-2-69, подобна на 2-64, но с междуосие от 3.60 метра,
- номенклатура Бс-2-69, подобна на 2-64, но с междуосие от 3.60 метра, използвана масово както в столицата, така и в редица други големи български градове, в които са построени цели жилищни квартали по този начин до края на 1970 година,
- номенклатурата Бс-69-Сф, последната номенклатура, по която се строят панелни блокове до края на панелното строителство, поставен около 1990 година.
Номенклатурата може да ви ориентира не само за видовете панелни блокове в България, но и за приблизителната година на построяване, която е от ключово значение, тъй като панелните блокове имат определена продължителност на живота – строени са така, че да имат срок на експлоатация обикновено малко над 50 години, което означава, че за много от тях предопределеното им време е приключило.
Трябва да имате предвид това, ако търсите жилище за закупуване и да се съобразите, че блок, строен по първата номенклатура отдаван е изживял годините си.
Естествено, ако се санират и поддържат, животът им може да бъде удължен, но ако търсите жилище, в което да създадете семейство, да остареете и да отглеждате внуци, това може да не е най-добрият вариант, тъй като годините на панелния блок си казват думата. Не е опция да изберете и ЕКП строителство, въпреки че е по-качествено и дълготрайно, тъй като днес то не се използва у нас.
След демокрацията този тип панели и този тип строителство са непознати за страната ни и рядко се намира жилище от този тип. При всички случаи най-качествено и трайно си остава тухленото жилище, както и най-добре изолиращо шум, топлина и студ.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук