Евродепутатът Ал. Йорданов силно притеснен от случващото се в парламента
Това ще ни постави в много сериозна ситуация, включително и в контекста на нашето членство в ЕС, каза той
Новото Народно събрание може да доведе до дестабилизация и задълбочаваща се политическа криза в страната. Това съобщи за Фокус Александър Йорданов, евродепутат от ГЕРБ-СДС, един от първите парламентаристи в най-новата ни история и председател на 36-то Народно събрание.
Той припомни, че всеки нов парламент идва с надежда за по-добри дни за българския народ.
„Същевременно както по време на изборите, така и след тях, включително изявления на новоизбраните депутати при влизане в сградата на парламента тази сутрин, засилват съмненията, че 45-тият парламент ще направи изключение от традицията и тези изключения идват от две посоки", добави той.
Първата е, че в него за първи път
влязоха партии, които бяха водени на крилете на популизма и омразата
Известно е, че омразата не гради, а по-скоро руши. С омраза се вдига колиба, но не и дом.Второто ми притеснение, е че самите партии преди още да са започнали да работят нормално заговориха, че е възможно кратко да работят и да преследват свои тясно партийни интереси, така че това НС да няма дълъг живот", каза Йорданов.
"Това е абсурд, защото надеждата на гражданите България е да има стабилно развитие, сигурно развитие, да се преодоляват реалните проблеми, а не да се правят тънки партийни сметки как ще се групират точно малцинства и мнозинства, как ще отиде на нови избори и как ще спечелят по-големи победи. Това е най-опасното за една демокрация - когато тяснопартийните интереси за постигане на партийни победи се поставят над общонационалния интерес.
Аз имам опасения за работата на новото Народно събрание.
То може да доведе до дестабилизация и задълбочаваща се политическа криза в страната. Това ще ни постави в много сериозна ситуация, включително и в контекста на нашето членство в ЕС“, допълни Александър Йорданов."По-добрият вариант за България е да има правителство от можещи хора, което веднага да започне работа", подчерта той и допълни, че Даниел Митов би бил достоен премиер на България, ако срещне подкрепа.
„В обществото усещането е за несигурност, недоверие, че това може да стане. Още далеч преди изборите беше ясно, че в новия парламент мнозинството ще се формира или с участието на управлявалата досега ГЕРБ, сега на коалиция ГЕРБ-СДС, или с участието на опозиционната партия от 44-то Народно събрание БСП.
"Много партии лансираха идеята за мажоритарни избори, за промяна на Изборния кодекс, но мажоритарните избори биха гарантирали един двуполюсен модел, обясни евродепутатът. Парадоксът обаче е, че всяка една партия, дори и с най-малко депутати, се изживява като някакъв важен фактор", коментира Александър Йорданов.