Фармацевт съветва: В горещините внимателно следете кръвното си налягане

Смята се, че кръвното пада в жегите, но не винаги е така

Врачанският фармацевт Иван Узунов даде ценни съвети за спрявяне с жегите. Въпреки, че свършиха т. нар. Горещници, лятото е в своя разгар и е добре да бъдем внимателни в най-топлите месеци от годината, предупреди здравният специалист, цитиран от "Конкурент".

По думите му високите температури влияят на кръвното налягане. „Обикновено се счита, че кръвното пада в жегите, защото се разширяват кръвоносните съдове. Това обаче не винаги е така. Има и случаи, когато независимо, че времето е топло, може кръвното да бъде повишено“, обясни Узунов. Той препоръча всеки един внимателно да следи кръвното си налягане, да се ориентира какви са стойностите му и ако евентуално то е високо - обезателно да си направи консултация с личния лекар. Врачанският фармацевт беше категоричен, че в никакъв случай не бива да спираме лекарствата за кръвно налягане по своя инициатива, тъй като особено в жегите, това е доста рисковано. Според експертът, горещините често водят и до активизиране на сърдечни оплаквания, които са свързани с нарушения на сърдечния ритъм и болка в сърдечната област. Рязката промяна на температурите  – от топло на студено, също е много опасна, особено „когато човек е на творческа възраст“, предупреди Узунов. Той препоръча хората със сърдечни проблеми да не стоят на климатик, защото това може да предизвика остър стенокарден пристъп, а в някои случаи дори да доведе до инфаркт на миокарда.

„Казвам го, защото човек трябва да е внимателен, особено що се отнася до здравето му“, подчерта Узунов, като обясни, че трябва да не бъдем небрежни и по отношение на това какво пием и ядем в горещините.

„Пиенето на кафе също не е желателно в жегите. По-добре пийте какао или айрян, защото айрянът може да понижи кръвното“, съветва Узунов.
По думите на магистър-фармацевта, хората с бъбречни оплаквания, особено тези, които имат песъчинки и камъни в бъбреците, също трябва да бъдат много внимателни.

„Поради обилното изпотяване, човек губи не само течности, но и соли. Урината се концентрира, отделя се по-малко количество и съответно песъчинките, заедно с камъчетата, влизат в контакт с бъбречната тъкан, дразнят я и може да се предизвика т.нар. бъбречна нефролитиазна криза“, обясни Узунов. Той препоръча да се пият повече течности, не само за да се компенсира изпотяването, но и за да може урината да не е толкова концентрирана.

„Някои от специалистите казват, че е добре във водата, която пием, да има малко готварска сол, защото много често се губи сол, а губенето на натриевия хлорид има основно отношение и за кръвното налягане“, категоричен бе медикът.

„Прави впечатление, че разширените вени, т.нар. венозна недостатъчност и хеморидиалните възли, които са разширени вени, но на дебелото черво, от топлото време също се обострят и оплакванията като болка и сърбеж, се засилват. Понякога се стига и до кървене. При разширените вени се чувства тежест и болката се активизира. Много често това нещо изисква стабилизация“, обясни Узунов. Той подчерта, че има подходящи мехлеми, които се приготвят и които действат не само терапевтично за хемороидалните възли, но и профилактично. „Важно е да се запомни, че при хемороидалните възли банята трябва да бъде със студена вода от смрадлика, а в случаите на много силна болка и кървене, се слага парченце лед, защото ледът свива съдовете и влияе благоприятно на кръвоносните съдове на дебелото черво“, поясни фармацевтът. Много често хората с разширени вени получават сърбеж, вследствие на недоброто оросяване на самата кожа, а някои от тях получват и ранички, които са трудноподатливи на лечение.

„И за това има решение. Искам да кажа, че има мехлем, който хем прави ранчиката по-поносима, хем действа превантивно на мястото, където е зачервена кожата, за да не се получи отново рана. Казвам ги тези неща, защото е непростимо 110 човека от цяла България да се възползват от знанията ми, а де факто нашите съграждани да не са информирани”, заяви Узунов и обясни, че като здравно лице е приел своя политика, с която съвсем скоро предстои да се запознаем.

Подсичанията са друг проблем, казва специалистът. Много жени с голям бюст се оплакват от подсичания в областта на гърдите, а много мъже са с подобни оплаквания в областта на интимните органи. Те са свързани със сърбеж, лющене, а понякога е налице и гъбична симптоматика. „Лекарствата, които се предписват, не ги игнорирам, но има нещо, с което се овладяват тези подсичания при възрастните хора и лекарството действа превантивно, за да не се образуват, тъй като кожата е с намалена защита спрямо гъбички и бактерии. Хората с такива оплаквания трябва задължително да си изследват захарта, защото при голям процент от тях, първите сипмтоми за начална форма на диабет, са именно сърбеж в интимната област и под гърдите“, обясни Иван Узунов.

В топлото време хората със ставни заболявания също чувстват дискомфорт и трябва да бъдат особено внимателни и предпазливи. Особено при тези, които имат ревматоиден артрит, е възможно активизиране на ставни и мускулни болки. За щастие обаче има мехлем, който действа отлично за намаляване интензитета на болката, каза магистър-фармацевтът.