Гастарбайтер от сатовчанско село спаси от разярени бикове 4-ма участници в кървавата корида на Памплона (СНИМКИ)
Българин участва в спасителната акция на 4-ма испанци, попаднали под рогата на освирепели бикове в първия ден от фиестата Сан Фермин, която започна в четвъртък в Памплона. Мъжете – всички участници в популярната улична гонка с бикове в испанския град, пострадали още при пускането на първата партида животни, но благодарение бързите реакции на Радостин Парушев от сатовчанското с. Плетена и няколко негови колеги от Испания търсачите на силни усещания се отървали само с леки набождания.
Ради, който живее в Памплона от 2006 г., работи основно в строителството, но по време на фиестата редовно бива наеман от фирмата, с която кметството в Памплона има договор за охрана на събитието. До миналата година ангажиментите му били в периферията на коридата, където се събират хиляди местни и туристи, но тази година го сложили направо в центъра на световноизвестното събитие. Ангажиментът му до 10 юли е всеки ден да пуска по еднокилометровия маршрут на коридата 6 бика, пред които тичат стотици мъже – главно членовете на местните клубове на бикоборците, ентусиасти и чуждестранни туристи, желаещи да изпитат силата на духа си и бързината на краката в екстремалното приключение. След края на гонката по коридора, в който вече са останали само биковете, Ради пуска след тях още 4 животни, чието предназначение е да върнат в изходната база основните 6 бика, пише struma.bg.
Гонките по време на Сан Фермин са общо 8.
Извън изпращането и прибирането на животните, българинът трябва да следи за реда зад предпазните въжета, защото след няколко чаши сангрия /б. р. вино с много плодове, захар и канела/ редовите испанци стават истински мачовци и точно тогава ги осенява идеята да прескочат въжетата и да се заврат под рогата на най-близкия бик, а това нерядко се превръща в последния подвиг в живота им.
Според Радостин Парушев само за откриването на фиестата в четвъртък са продадени 9000 билета по 3 евро, осигуряващи достъп на щастливците близо до предпазните въжета и стотиците високи платформи наоколо, но общо на площада имало 10 пъти повече мераклии да зърнат тичащите смелчаци и биковете по петите им.
Сан Фермин всъщност е най-почитаният празник в Памплона и в негова чест всяка година местните получават 5 дни ваканция. В градчето по това време работят само няколко магазина и заведенията, които правят луд оборот. Точно тази ваканция използва, за да се върне в България, и тъщата на Радостин Парушев – благоевградчанката Калина Ангелова. Тя живее в Испания от 16 г., омъжена е за испанеца Люис Хавиер и е една от основателките на дамски клуб „Българска роза“ в Памплона – мястото, където се събират всяка седмица стотиците българки, живеещи в испанското градче.
„Сан Фермин наистина е любимият празник на испанците, които или са във фиеста, или – в сиеста /б. р. следобедна дрямка/”, разказа през смях Калина, която открихме вчера по телефона на връх Чакалица, където неизменно се качва да „презарежда батериите“ при всяко свое идване в родината. Въпреки желанието й да остане възможно най-дълго време в Рила планина, тя обаче трябва да се прибере в Испания още днес, за да може на 9 юли да се включи във втората мега атракция на Памплона – Голямото българско хоро. От много години на този ден на централния градски площад точно в 18.00 часа на него се хващат хиляди българи, главно живеещи в тази част на Испания, но и много често пристигат от съседни страни специално с тази цел. Хорото се вие 3 часа – до 21,00 часа, над него се веят стотици български знамена, българската музика се носи над целия площад, а около танцуващите ни сънародници обикновено се събират точно толкова зрители, колкото идват и на коридата.