Гергов получи църковен орден от митрополията

Бизнесменът Георги Гергов стана първият носител на ордена „Свети апостол Ерм”, учреден от Пловдивската митрополия. Със свое решение от 16.09.2008 г. Епархийският съвет удостои Гергов с отличието заради ктиторство и съдействие за построяването на храма „Св. Климент Охридски”, заяви Пловдивският митрополит Николай по време на тържествената церемония за освещаване на новата църква.

Храмът е първият построен в Пловдив от 60 години насам, намира се в кв. „Христо Смирненски”, където досега нямаше православен храм.
Повече от 4 часа продължи празничното богослужение, в което участваха митрополити, епископи и свещеници от България, Гърция, Румъния и Македония. Стотици пловдивчани, гости от Кърджали, Смолян, Асеновград и други селища на Пловдивска област пристигнаха, за да се поклонят пред частица от мощите на Свети Климент Охридски, която бе вградена в олтара. Светинята бе донесена лично от владиката на Охрид Тимотей на 24 ноември.
Според Пловдивския митрополит Николай храмът на Свети Климент Охридски, „славянски и български покровител, наставник във вярата и просветител”, има значение, подобно на онова, което е имал Ноевият ковчег „в потока на стихиите, водовъртежите и бездуховността на нашия ден”. Митрополитът благодари на основните ктитори – семейство Георги и Вили Гергови, „за доброто сърце и щедростта” и пожела здраве, дълголетие и много успехи.
„Чувствам се щастлив и горд, че помогнах за изграждането на храм на Свети Климент Охридски. Той продължи делото на Кирил и Методий, сложи основите на българската култура и духовност”, каза Георги Гергов след освещаването на новата църква. Надявам се да участвам и в други такива начинания, добави той. През следващата година в Пловдив започва строителството на храмове в чест на първия епископ на града свети Ерм и на цар Борис Кръстител.
Чаша и дискос за свето причастие бе дарът на президента на Република България Георги Първанов за „Св. Климент Охридски”, а правителството и премиерът Сергей Станишев изпратиха плащеница и икона на Свети Димитър Солунски, които поднесе министърът на транспорта Петър Мутафчиев.
Изграждането на храма продължи 2 години. Той е висок 11 метра, има площ от 290 кв.м. и побира около 150 богомолци. Камбанарията се извисява на 14 метра, а биенето на камбаните се управлява с компютърна програма. В подземието е направена крипта. Дърворезбованият иконостас е дело на родопски майстори. В основите на църквата е зазидано послание към бъдещите поколения с пожелание „За здравето на българския православен народ”. Стенописите ще бъдат изографисани след 2 години, както повелява канонът.
По време на церемонията бяха раздадени и над 2000 книги дар от Георги Гергов за училищните библиотеки в Пловдив. Те получиха поредицата “Българска класика”.
Мария Друмева, БЛИЦ