Голяма новина за българските Ф-16, ето кога кацат на родна земя

Министърът на отбраната Запрянов увери, че първите осем български изтребителя ще пристигнат у нас през 2025 година

Кога пристигат всичките 8 броя F-16. Това обяви военният министър Атанас Запрянов в ефира на bTV. „Всичките 8 броя F-16 ще пристигнат през 2025 г.“

В това увери служебният военен министър. „За последния пакет помощ за Украйна получихме 60 млн. лева компенсации“, каза още министърът на отбраната.

В началото на юли САЩ съобщиха, че българските F-16 ще получат EW системи L3Harris.

Първият (и всички следващи) от българските изтребители F-16 Block 70/72, които се очакват през следващата година, ще бъдат оборудвани със системата за радиоелектронна борба L3Harris AN/ALQ-254[V]1 Viper Shield. 

Това съобщение дойде от Министерството на отбраната на САЩ, като се подчертава, че други оператори, включително Кралство Бахрейн, Кралство Мароко и Словашката република, също ще оборудват своите изтребители F-16 Block 70/72 с тази модерна система.

През ноември миналата година беше публикувана първоначална информация за тази разработка. Анна Грагосян, директор по бизнес развитие на компанията, вече спомена, че този авангарден пакет за електронна война е насочен към ограниченията на аналоговите си предшественици, а именно способността им да откриват само един сигнал в даден момент.

Щитът на L3Harris AN/ALQ-254(V)1 Viper Shield е усъвършенствана система за електронна борба [EW], предназначена за защита на въздухоплавателни средства от различни заплахи.

Разработена от L3Harris Technologies, тази система е част от ново поколение системи за самозащита, насочени към повишаване на оцеляемостта на военните въздухоплавателни средства в оспорвана среда.

Една от основните възможности на Viper Shield е способността му да открива, идентифицира и противодейства на радарни заплахи.

Той използва сложни мерки за електронно противодействие [ECM], за да наруши или заблуди противниковите радарни системи, като по този начин затруднява противниците да проследят или насочат защитения самолет.

Това включва техники като заглушаване, което може да затрупа противниковия радар с шум, и заблуда, която може да създаде фалшиви цели или да прикрие истинското местоположение на въздухоплавателното средство.

Запрянов коментира и ситуацията с пожарите в страната.

Два хеликоптера и 60 души са на терен в село Воден.

„Работим за това да се закупи допълнително оборудване за гасене на пожарите към хеликоптерите, като например кофите, които загребват около 2 тона вода.

Дългосрочно трябва да се мисли за създаване на военно-въздушна способност за гасене на пожари, подобно на HEMS. Но това е проект, който ще изисква време, ресурси и средства.

Около 250 хиляди лева би струвало оборудването на един военен хеликоптер, за да може да гаси пожар“, уточни специалистът.

„440 служители из цяла България следят обстановката с пожарите. Следим с повишено внимание обстановката при границата с Гърция и имаме готовност да задействаме модула в Благоевград при поискване от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, категоричен бе той.

Запрянов допълни, че възможностите му като министър не са безгранични, но няма нито един случай, в който да е поискана помощ и армията да е отказала.