Голяма опасност дебне шофьорите пред молове и супермаркети, скубят ги за пари по тази изпитана схема

Много малко от измамите се съобщават в полицията, тъй като шофьорите са убедени, че са виновни и се разбират на четири очи с „жертвите“ да им платят обезщетение

Бум на фалшиви инциденти с „ударени“ пешеходци и велосипедисти има в последните седмици, пише „Телеграф“. 

Измамници организират засада край молове и супермаркети, след като са се уверили, че камерите не работят или нарочно застават така, че да ги снимат само в гръб. Те причакват жертвата да се качи в колата и да завърти ключа, след което инсценират инцидент, при който уж са били блъснати.

Източници от МВР обаче разкриха, че много малко от измамите се съобщават в полицията, тъй като шофьорите са убедени, че са виновни и се разбират на четири очи с „жертвите“ да им платят обезщетение. 

Свидетели

В много от случаите, за които потърпевши споделят в социалните мрежи, се съобщава, че ударените от автомобила изнудвачи са чужденци, но в иначе пустия паркинг или безлюдна улица внезапно се оказва, че има свидетели.

Те пък са съучастници на мнимия пострадал и превеждат на „виновника“ какво се иска от него – най-често пари в брой. Версията на измамниците е, че потърпевшият е тук за кратко и трябва да отпътува, така че не може да изчака и ще потърси лекарска помощ, като се прибере у дома.

В 90 на сто измамата се върти от румънски граждани, които вършеят по улиците и в градския транспорт като джебчии, а привечер разиграват мними инциденти. 

Кръв

Гастрольорите ползват и сценичен реквизит – носят у себе си боя, която наподобява на кръв, и се мажат с нея за по-реалистично. В употреба влизат и флакони с изкуствена кръв, които се продават по супермаркетите около Хелоуин.

Мануела М. разказва за случай отпреди няколко дни. Придвижвала се е към колата си в паркинга на столичен мол. Било късно и там имало не повече от 10 автомобила. С периферното си зрение обаче видяла младеж, който вървял с наведена глава и с поглед, вперен в телефона си.

Изглеждал разсеян и не бързал. Когато седнала на шофьорското място обаче установила, че той вече е пред колата й, при което рязко клекнал до дясната гума.

„За секунда се замислих дали ако тръгна, ще мина през някаква негова част, обаче с краен ляв просто тръгнах и през паркоместата се изнесох. В огледалото го видях, че е в тая клекнала, ама свито клекнала поза, не знам накъде гледаше. Инфаркт щях да получа“, споделя жената.

Според Христина Х. това е добре отиграна схема: „Бутате го, без да искате с колата, той се хвърля, сякаш е премазан, идват още петима и започват да ви искат пари за болница. Вадите портмонето, взимат ви го и изчезват. Едно време тази схема беше на Централна гара, включително от роми, които си хвърляха детето пред колите“, споделя тя.

Екран

Вариант на тази схема, позната от филма от 1991 г. „Къдравата Сю“, са инциденти с велосипедисти и хора, които кръжат по тъмна доба с тротинетки.

По същия начин те изчакват да няма голямо движение и се мятат театрално пред автомобила, който са набелязали. В повечето случаи сценарият е един и същ – уж удареният се хваща за главата и започва да реве, че са го претрепали. А след като вземе парите, които ще компенсират страданията му, се изнася скоростно от мястото на „инцидента“. 

Схемата с фалшивите катастрофи е разпространена и пред детски градини. Докато родители прибират хлапетата, се появява някой, който твърди, че са му подпрели или ожулили колата и настоява за парично обезщетение, за да не се разправят с полиция и застрахователи.

Често драскотините по въпросната кола са стари или страничното огледало е нарисувано с тебешир или водноразтворима боя, за да се имитират пукнатини.

За схемата от години предупреждава Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Типичен пример, който той дава, е с малко дете, което се хвърля срещу автомобил, който е намалил скоростта и спира. След това се появяват 20-ина роми, които започват да пищят, а детето влиза в роля и плаче, че е ударено.

„Целта е на момента да се вземат пари от шокирания водач“, казва Владимир Тодоров.

Доброволци

Злосторници излизат през нощта и дерат коли с ключ. В няколко столични квартала масово паркираните автомобили са „жигосани“ по еднакъв начин.

За да предотвратят още такива инциденти, доброволци се уговарят да дежурят на смени и когато станат свидетели на такава гаменщина, да заловят маниака и да му дадат дружно да се разбере. За целта винаги има съкварталци, готови веднага да се притекат, след като бъдат повикани.