Голяма тесла за куп пенсионери! Взимат със стотици левове по-малко
Най-голям е дисбалансът в област Перник. Там мъжете получават с цели 492,18 лева повече от представителките на нежния пол
Пак има ощетени с пенсиите, взимат по-малко. Най-голямата разлика е 5 стотачки.
Пенсиите на мъжете са средно с около 247 лева по-високи от тези на жените, сочи статистиката на Националния осигурителен институт по последни данни.
Средният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на представителите на силния пол в страната е 1008,14 лева. Нежните половинки обаче взимат средно едва 761,55 лева. Разликата е от цели 25%, съобщава "Телеграф".
Дисбаланс
Най-голям е дисбалансът в област Перник. Там мъжете получават с цели 492,18 лева повече от представителките на нежния пол. Разликата се получава основно заради по-високите суми, на които се радват пернишките мъже пенсионери – средно 1262,32 лева на месец, докато дамите взимат сума около средната за страната.
Всъщност пенсионерите в Перник са и едни от най-богатите в държавата. Техните пари за старост изостават от тези на възрастните в София само с около двадесетина лева.
Голяма е разликата в пенсиите между двата пола и в Кюстендил. Там мъжете вземат средно с 406,93 лева повече от дамите. В Смолян също има чувствителна разлика, като представителите на силния пол са с плюс 385,46 лева над това, което получават жените.
Чувствителен дисбаланс има и по морето – с 362,75 лева в полза на мъжете в Бургас и с 341,74 лева за тези във Варна.
На другия полюс са Разград и Търговище, където разликата между пенсиите на мъжете и жените е съответно 107,98 лева и 115,52 лева. Там обаче и размерът на парите за старост е по-нисък като цяло.
Инвалидност
Когато обаче сравняваме пенсиите за инвалидност поради общо заболяване, разликата не е толкова драстична. За мъжете размерът на този вид плащане възлиза средно за страната на 655,65 лева, докато за жените той е 592,88 лева или само с 62,77 лева по-малко. Така разликата е едва около десетина процента.
Основната причина за по-ниските пенсии на представителките на нежния пол са по-ниските заплати, върху които те са се осигурявали. Това обаче едва ли е единствената причина, тъй като според данните на Евростат разликата в заплащането е само 13%, колкото е приблизително средното ниво в Европейския съюз и еврозоната.