Грандиозна промяна за резиденцията на Тато в Банкя

Въпросът е да има някаква придадена стойност за града, каза Рангел Марков

Резиденцията на Тодор Живков в град Банкя, която от години тъне в разруха, е идеално място за учебно заведение, център за обучение с кампус, където хората могат да преспят, изнесена структура на ЕС, ако осигурят средства или пък хотел. 

Въпросът е да има някаква придадена стойност за града. Това каза за „Телеграф“ кметът на населеното място Рангел Марков.

Марков подчерта, че областният управител на София е отговорен за стопанисването й. „Той трябва да я стопанисва, управлява и пази, но не я пазят. Имаше някакви периоди, в които се пазеше, сега пак са занемарили нещата“, коментира той. 

Собственост

Резиденцията е публична държавна собственост, посочи кметът. Той обясни, че ако управителят не предприеме действия по възстановяване на функциите на сградата, е готов да я поиска за стопанисване.

„Това е горещ картоф, поредният. С банята се оправихме, защо да не се оправим и с това“, коментира той и добави, че това би го направил с единствената цел да я спаси от разрухата.

Марков подчерта, че досега не го е направил, защото е имал друг приоритет – банята, която след ремонта се радва на огромен интерес от жителите.

Въпреки това нееднократно е изпращал сигнали до областния за това, че сградата, в която е живял Живков и се намира до пътеката на здравето, е безстопанствена и се руши.

Рангел Марков каза, че ако вземе сградата за стопанисване, то ще използва грубия строеж, който според него е изключително здрав.

„Изглежда в лошо състояние, защото всичко е изпочупено, но бетонът е здрав“, смята той.  

История

Строителството на сградата започва през 1973 г. Неин архитект е Павел Николов.

Първоначално там е трябвало да бъде санаториум за заслужили дейци, но Тодор Живков харесва мястото и го прави своя резиденция. След смъртта на дъщеря си Людмила Живков все по-често прекарва дните си в резиденция Банкя, под грижите на личната си медицинска сестра и асистентка Ани Младенова.

След 10 ноември 1989 г. Тодор Живков e изхвърлен от резиденцията. От 1990 г. тя започва да попада в различни частни ръце, докато през 1997 г. правителството на Иван Костов връща резиденцията на държавата.

Тя продължава да функционира като хотел до 2009 г., когато с решение на правителството от 13.02.2009 управлението на резиденция Банкя се прехвърля на ДАНС за тренировъчен център.

След по-малко от година сградата отново е на разположение на Областна администрация – София, която е абдикирала от отговорност към настоящето и бъдещето й. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук