Грантово зависимия "Капитал" на скандалния бизнесмен Иво Прокопиев с пореден слугинаж в полза на Цветан Василев
Медийната манипулация този път е с обект "Авионамс“ и „Дунарит"
В обширен материал вестник „Капитал“ отново се опитва да направи услуга на избягалия фараон Цветан Василев, подкрепяйки го в опитите му да открадне остатъците на фалираната от самия него КТБ. Така за пореден път лъсва грозното съдружие между доскорошните врагове Прокопиев и Василев, които обаче от месеци играят вече неприкрито в един отбор по интереси.
Според медията на олигарха Прокопиев, военният завод „Авионамс“ не бил на държавата, както обяви премиера в оставка Бойко Борисов, а на фирмата на Василев „Хедж инвестмънт България“. За русенското предприятие „Дунарит“ пък твърдението е, че обещаните на хартия от новия „инвеститор“ Емилиян Гебрев 60 милиона лева, предназначени за увеличение на капитала на „Дунарит“, щели да покрият дълговете на „Хедж инвестмънт България“ към КТБ.
Истината обаче е доста по-различна от поредната медийна манипулация на грантово зависимия „Капитал“.
„Дунарит“ и „Авионамс“ са от най-щедро кредитираните от Цветан Василев предприятия с пари на КТБ, като към 2014г. дълговете на „Дунарит“ достигнаха 90 милиона лева, а дружеството участваше в цяла схема от фиктивни заеми между фирмите-бушони на избягалия бивш банкер.
На организирания през месец май тази година публичен търг от частен съдебен изпълнител, 100% от акциите на „Авионамс“ бяха продадени на Държавната консолидационна компания, заради дълговете на „Хедж инвестмънт България“ към КТБ, възлизащи на над 70 милиона лева. Държавната фирма заплати ефективно за тези акции 29 милиона лева, като същите й бяха възложени с надлежен акт на съдебния изпълнител, така че придобиването на завода от държавата е очевиден факт.
Към момента единствено Цветан Василев и подставените му лица, включително контролираното от него офшорно дружество EFV International Financial Ventures Ltd се опитват да твърдят, че продажбата е недействителна, а тезата им услужливо и многократно се преповтаря, както от личните медийни слуги на Василев, така и от новите му приятели от кръга „Капитал“ - за които интересите на държавата очевидно остават на заден план и за които е по-важно да защитят поредния опит на банкера-беглец да задържи за себе си съществен актив, придобит с парите на вложителите в банката.
„Дунарит“ пък към момента е една от касичките, която захранва луксозния живот на Василев в Белград, независимо от десетките милиони дългове към банката. Бившият банкер пробва няколко схеми да го задържи в своята орбита, като първо го „продаде“ на подставеното си лице Луврие, после обеща 20% от него на Дмитрий Косарев, а сега се опитва, в съдружие с Гебрев, да увеличи капитала му, с лъжата, че 60 милиона лева от това увеличение щели да постъпят по сметките на КТБ, заради дълговете на „Хедж инвестмънт България“. Което разбира се не може да се случи, по простата причина, че отдавна това дружество не контролира „Дунарит“ и няма как тези пари, ако наистина някога влязат във военния завод, да поемат към КТБ. Това е така, тъй като с отделна схема Василев увеличи капитала на мажоритарния собственик на „Дунарит“ – „Кемира“, като вкара в собствеността му друго дружество под свой контрол – „ТМН“. Така „Хедж инвестмънт България“ на практика беше отстранено, заедно с дълговете му към КТБ от над 70 милиона лева.
Истината обаче няма значение нито за контролираните от Иво Прокопиев медии, нито за Цветан Василев, чиято единствена цел е да задържи за себе си откраднатите от вложителите в КТБ активи.