Гърлото на Соломон Паси пресъхна, докато разказваше за убит в Холокоста роднина

Днес е Международният ден в памет на жертвите на Холокоста. Датата е подбрана, тъй като на този ден през 1945 г. са освободени концлагеристите от лагера в Аушвиц в Полша.
 
„Аз бях първото поколение, което не помнеше войната. За нея се говореше непрекъснато. Днес масово хората не я помнят и това е една от огромните причини за деглобализацията в днешно време и за настъпващия популизъм”, коментира в „Тази събота и неделя” по bTV бившият външен министър Соломон Паси.
 
„На днешния ден преди девет години бях в Аушвиц, за да го разгледам. Бях облечен дебело. На седмата минута замръзнах от студ и си зададох въпроса как тези хора са успели да оцелеят, живеейки само по пижама”, разказа Паси.
 
„Това чувство го бях изпитал вече в „Яд Вашем“ в Израел, където влизаш и виждаш една огромна стая само с очила на изгорени хора, друга стая само с обувки, палта, шапки, какво ли не. Това са смазващи картини на ужасите от Втората световна война“, каза той.
 
„Тези неща всеки ден трябва да се разказват на децата, за да не се повтаря като събитие. Нашите деца трябва да отидат там и да видят”, на мнение е Соломон Паси.
 
Гърлото на бившия външен министър пресъхна, докато разказва за своя братовчед Исак Насим Паси. Той бил женен за французойка, от която имал дъщеря, бил заловен на 23 март 1943 година и затворен в лагера Дранси край Париж. „И оттам с ешелон номер 52… е депортиран и убит. 5 дни по-късно“, каза той с развълнуван глас и дори му се наложи да отпие глътка вода, за да продължи разговора.
 
„Баба ми, леля ми, баща ми са ми разказвали как те са били закарани в училището в Пловдив и са били на минути от депортирането в лагерите, когато цар Борис е подписала указа“, сподели Паси.
 
Според Паси демокрацията дава страшно много дефекти и един от тях е, че Хитлер е дошъл на власт по демократичен път. По думите му това не е изключено да се повтори.
 
„Това, което нашият народ направи за спасяването на българските евреи можеха много други народи да направят. Българите показаха, че фашизмът не е бил толкова силен. Просто Европа е била много уплашена”, смята Соломон Паси.