Губим милиарди, ако не променим борбата с корупцията – фалшива мантра за овладяване на прокуратурата

Ясно е, че след ликвидирането на спецправосъдието, сега се правят опити за прокарване на извънредно законодателство, с което да се ограничат правомощията на прокуратурата

Покрай дебатите, свързани с яловите напъни за сформиране на редовен кабинет и страстите от приключилото Световно по футбол в Катар, незабелязанo остана отхвърлянето на два законопроекта за промени в Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК) от Висшия съдебен съвет - правителството на съдебната власт, пише "Епицентър".

Единият е на Министерски съвет, а другият на „Демократична България“ – коалиция, известна като пощенска кутия за лобистки законопроекти в полза на олигарсите. Това е описвано многократно от времето, в което имаше натиск за закриването на спецправосъдието.

Широката аудитория вероятно не е обърнала внимание на случващото се, защото неспирните опити за превземане на съдебната система вече й идват в повече. А и становището на ВСС не обвързва с нищо народното представителство.

Успоредно с това парламентът отхвърли на първо четене и предложенията за въвеждане на защита на лица, които подават сигнали за корупция – т.нар. „Закон за доносниците“. Проектът предвижда да се пускат сигнали дори срещу собственици на частни компании, т.е. дава се зелена светлина на служителите да топят работодателя си. Една група медии обаче писнаха като корабни сирени – „Олеле, ще загубим 724 милиона от втория транш от Плана за стабилност“. Лъжа, но кой да слуша.

Според юристи с дългогодишна практика, а и с политически опит, част от законопроектите на МС и ДБ, свързани с изпълнение на изисквания по Плана на Брюксел, ще доведат до тежки проблеми. Стигна са дотам опитни парламентаристи като бившия председател на Народното събрание Михаил Миков (дългогодишен преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“) да каже: „Хора! Правите закон за доносниците“.

При това не в държавните учреждения, а в частния сектор. Иначе се дрънкат клишета от сутрин до вечер: „Европа наредила, Венецианската комисия казала...“ И така да е, а не е, недопустимо е да се поставят ултиматуми на страната какви законови изменения да приема или да отхвърля. Истината е, че зад подобни постулати, всъщност се крият лобисти. Истината е, че няма да загубим 724 милиона евро. Какво се иска всъщност? Да разбием частния си бизнес или нашите фирми заради чужди.

Преди година обществото беше ловко излъгано, че ако не поставим под контрол главния прокурор - разбирай, ако не се определи съдия (задължително протестър и задължително посочен от Съюза на съдиите в България), който да разследва обвинител №1 по клеветнически твърдения на Гошо от „БОЕЦ“, то ще загубим следващия транш от Европа. Това е фалшива новина. И не само. От заседанието на ВСС се разбра, че против законотворчеството на Крум Зарков и Христо Иванов, вече са дори съдиите от Върховния касационен съд, които смятат част от предложенията за противоконституционни.

Дори България да не постави под (полу)репресивен контрол обвинител №1, то няма да бъдат загубени милиони нито от втория, нито от третия транш по Плана за възстановяване. В най-лошия случай просто прокуратурата няма да успее да реализира проект, по който да се закупи компютърна техника и софтуер.

Разбира се, ако не мине „Законът за доносниците“, пробутван ни от Зарков и служебния вицепремиер Атанас Пеканов, ще продължим да слушаме, че сме щели да загубим 724 млн. Или пък - как държавата ще пропадне, ако няма промяна в НПК и ЗСВ, така че политически активен съдия от ССБ задължително да разследва главния прокурор по доноси от „БОЕЦ“, спуснати им от задкулисни спонсори.

Ясно е, че след ликвидирането на спецправосъдието, сега се правят опити за прокарване на извънредно законодателство, с което да се ограничат правомощията на прокуратурата, а това най-лесно би станало, ако се постави под контрол нейния ръководител. Авторите на унищожаването на спецсъда и спецпрокуратурата, са същите, които сега ни лансират мантрите за спешната нужда от приемането на закони от парламента без ясно изразено политическо мнозинство. И всичко това се прави без никакви задръжки.

Добре помним как само допреди две години политици като Христо Иванов и Крум Зарков яростно критикуваха тогавашните управляващи от ГЕРБ, че често ремонтират ключови текстове в различни закони през преходните и заключителни разпоредби на законопроекти, които нямат проблем с минаването в пленарна зала.

Ситуацията днес е идентична. С промени в НПК се отваря Закона за съдебната власт, с ясната цел да бъде променен съставът на бъдещия Висш съдебен съвет, а оттам да се овладеят върховете на съдебната власт и най-вече позициите на „тримата големи“ в Темида – главният прокурор и председателите на ВАС и ВКС. Точно това е и крайната цел на поредната предложена промяна в механизма на функциониране на ВСС – от постоянно действащ да стане кадрови орган, който да заседава периодично, като кадровиците не се отделят от магистратската си работа или от тази на действащи адвокати, например.

Това несъмнено ще доведе до изцяло нови процедури по избор на кадровици от професионалните среди. Вече над половин година върхушката на ССБ не е на себе си и страда, че няма нито един техен представител в състава на бъдещата Съдийска колегия, просто защото съдиите от цялата страна не избраха нито един от предложените им кандидати от политизираната организация. Затова сега идеята е да се действа кардинално, да се направи нова процедура като просто се промени механизма на функциониране на съвета.

Така че Зарков най-добре да не пита кой иска да овладее съдебната система, защото той самият знае много добре. Тези, които написаха законите по Плана за възстановяване и дърпат конците на Христо Иванов и Надежда Йорданова. Зарков знае кои са и защото му е поставено условие да остави целия екип на провалилата се правосъдна министърка от „Да, България“, включително политизирания съдия от ССБ Емил Дечев, който като заместник-министър на правосъдието изпълнява поставената му задача – да атакува непрестанно главния прокурор, било пряко или прикрито – през законопроекти, сезиране на КС и прочие.

Заради това е добре да се знае, че България няма да загуби милиони от Плана за възстановяване по вина на прокуратурата или съда. Ако това се случи, то ще е заради провалени политически амбиции или заради задкулисните им схеми, с които се опитват да си осигурят недосегаемост – за тях и за кръговете, които ги ръководят.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук