Има надежда за българската армия

За втора поредна година от Министерството на отбраната отбелязват повишен интерес към професията „войник”

За втора поредна година от Министерството на отбраната отбелязват повишен интерес към професията „войник”. Напускащите армията са по-малко от постъпващите. Към началото на декември са приети на военна служба 716 войници, а са освободени 401, съобщава bTV.

През миналата година са проведени конкурси за над 1300 длъжности за войници. Кандидатствалите да заемат позициите са били с над 300 повече от обявения брой свободни места.

Най-много са желаещите да служат във военновъздушните сили, където за обявени 77 длъжности има 234 кандидати. В Сухопътни войски също се наблюдава засилен интерес – кандидатите са били близо 850 за около 600 места.

За трета поредна година възнаграждението в армията се увеличава с 10 на сто. Незаетите места обаче продължават да са близо 5000, отчитат от министерството. Министерството на отбраната втора година ще привлича кандидати за военна служба с кампанията „Бъди войник”. Целта – „да им представим информиран избор, честно и открито възможностите за кариерно развитие”, обяснява зам.-началникът на отбраната ген. Димитър Илиев.

61-ва бригада в Карлово е най-голямото формирование в българската армия. Тук недостигът на хора се усеща и в ежедневните задачи.
„Когато започва личният състав да липсва, се затруднява този, който е налице.

Огромният некомплект принуждава хората да изпълняват задълженията не на един а на двама-трима още и това е свързано не само с учения, а поддръжка на инфраструктура техника и дежурства като част от силите на НАТО", обяснява бригаден генерал Деян Дешков.

В Карлово наемите заради високото търсене са 200 лева, а квартирните от армията – са 60 лв. Според командира на карловската бригада трябва да има категоризация на заплащането според натовареността и риска. Сега базовата заплата на войника е около 900 лева, в зависимост от надбавките, се качва до около 1000лв.