Акад. Богдан Петрунов е водещ специалист в областта на имунологията и алергологията в България с широка международна известност. Дългогодишен директор на НЦЗПБ - от 1993 до 2010 г. Специализирал е алергология и имунология в Чехословакия, Англия, Франция, Холандия и САЩ. Създател е на първата в България лаборатория по алергии. Активен член на Европейската академия по алергология и клинична имунология. Вижте какво заяви той пред "Марица": 

Можем ли да се справим с ковид без ваксина?

- Категорично не, това е световното мнение на специалистите.  Всички те са категорични, че трябва да запазим тези противоепидемични мерки докъм края на годината, за да може и имунизацията да бъде успешна.

Важно е хората с бронхиална астма и ХОББ да продължат лечението си с инхалаторни кортикостероиди.

Само с  противоепидемичните мерки няма да можем да се справим с епидемията. 

 Няма начин да не се увеличат случаите на заразени след Коледа и Нова година.

- Акад. Петрунов, разумна мярка ли е връщането на децата до 4. клас в училище?

- Смятам, че е разумно връщането в училище, защото научните данни в момента показват, че децата от 0 до 11 години допринасят много малко за заразяването на възрастните. Трябва, естествено, да се прецени  дали и кога в училище могат да се върнат и по-големите ученици.  

- Да очакваме ли пик на заразените до края на януари?

- Имаме основание да мислим в тази насока, защото между Коледа и Нова година спазването на противоепидемичните мерки не беше на такова ниво, каквото очаквахме всички - независимо от затварянето на хотели, ресторанти. Това ме кара да мисля, че няма начин да няма увеличение на случаите на заразени. Това обаче ще стане ясно след една-две седмици.

Опитът, който имаме с рязкото увеличаване на случаите на заразяване и смърт след лятната ваканция на 2020 г., ме кара да мисля, че няма начин нещо подобно да не се случи и след изминалите зимни празници.

- Противопоказни ли са алергичните реакции за ваксинирането?

- В кратката характеристика на ваксината на Pfizer-BioNTech срещу COVID-19, а и на всички, които предстои да влязат на нашия пазар, алергичните реакции не са споменати като противопоказания. Напротив, всеки може спокойно да бъде имунизиран, ако обаче се намира в спокойно, а не в изострено алергично състояние, независимо от това каква е формата на алергия.

Много е важно  хората с бронхиална астма и ХОББ да продължат лечението си с инхалаторни кортикостероиди. При това кортикостероидите се използват и в лечението на ковид инфекцията като мощно противовъзпалително средство.

Така че няма никакво противопоказание за ваксиниране, ако пациентът няма и не е имал в миналото тежка алергична реакция към някакви храни, медикаменти, от ужилване на пчели или оси. Тогава би трябвало да се внимава и личният лекар да прецени дали може пациентът да се имунизира.

Но бих препоръчал на всички, които имат някакви съмнения, че са алергични, а това са доста хора - до 30-35 процента от човешката популация днес, най-добре е   имунизацията да се проведе под т.нар. антиалергичен чадър. 3-4 дни преди имунизацията, в деня на имунизацията и 3-4 дни след нея да се приемат през устата антиалергични средства, които са масово разпространени и добре известни - ксизал, ериус, кларитин, зенаро.

Моята препоръка е хората, които се съмняват, че имат или са имали алергични реакции, да направят имунизацията си под защитата на тези антиалергични средства.

- Могат ли да се ваксинират хората с автоимунни заболявания?

- В спецификацията на ваксината не е упоменато, че това е противопоказание. При подобно заболяване е задължителна консултация с лекуващия лекар, защото голяма част от хората с автоимунни заболявания използват за лечение средства, които потискат имунната система. В този случай не е подходящо хората да се имунизират. Принципно, ако такъв пациент е в добро, овладяно състояние, не взема никакви имуносупресиращи средства, спокойно може да се имунизира след консултация с лекуващия лекар.

- Нормални или тревожни са алергичните реакции, появили се при хора след ваксинация?

- Такива реакции са напълно нормални при всички ваксини, както и при употреба на всякакви препарати. А и случаите с алергични реакции са пренебрежимо малки - 4 при едната ваксина и от другите две такъв тип реакции, което на фона на 43-45 хиляди поставени имунизационни инжекции просто няма клинична стойност. 

- Ще се ваксинират ли масово хората според вас?

- Голяма част от хората в началото бяха скептични, но с постепенното идване на новите порции ваксини ще разберат, че това е напълно необходимо. За мене това е най-важното нещо. Само с  противоепидемичните мерки няма да можем да се справим с епидемията. Те трудно работят, зависят от субективното поведение на всеки от нас. За да постигнем поне желаните 50-60 процента колективен имунитет, да се създаде такава имунна прослойка, която да доведе до потискане на епидемията и до нейното ликвидиране, ще трябва задължително голяма част от населението да се имунизира. Аз самият ще се имунизирам, разбира се. Записал съм се първи в списъка в нашия Национален център по заразни и паразитни болести. Чакаме си реда, след като се ваксинират първо хората на  първа линия от Спешна помощ.

- Доколко сериозен проблем ще създадат новите мутации на коронавируса? Дали ваксините ще са ефективни?

- Това е много голям проблем. Няма съмнение, че ако започнат да се появяват мутации, които засягат тази част на вируса, от която е изготвена ваксината, ензимът, който се намира в шипчетата на вируса, тогава явно ще се наложи правенето и на ваксини, които съдържат новите мутации. И това е една възможност. И тогава може да се наложи, както при грипа, всяка година да се прави ваксина с нов състав. Но трябва да видим, поне до края на годината, до късна есен, какъв ще е резултатът от сегашната имунизация, колко траен и какъв ще е имунитетът. Тогава ще можем да говорим сериозно по въпроса.

- Колко все пак ще трае имунитетът в резултат на ваксинирането?  

- Наличните досега данни са единствено от мащабно проучване, проведено в Австралия, публикувано на 22 декември 2020 г. в най-авторитетното имунологично списание в света - Science Immunology.  Болните са проследени 8 месеца, на всеки са направени по 36 изследвания, за да се види как се променя имунитетът. Оказва се, че след 20-ия ден започва намаляване на антителата, а към третия месец практически ги няма. До осмия месец обаче се запазва клетъчният имунитет, който се състои от клетките на имунологичната памет, които пазят спомена за имунитета, както и клетките убийци, които унищожават вируси или бактерии. Така че по аналогия на данните при болните се предполага, че и ваксината, която „имитира” изкуствено заболяване, ще бъде активна до осмия месец.     

- Очакват се няколко ваксини - джипито ли ще ни каже коя да изберем?

- Ваксината не е като избор на рокля - дали да е червена, зелена, къса, дълга. Изборът се определя не от харесването, а от визитната картичка на ваксината, където са описани нейните показания и противопоказания. Всеки лекар ще ги знае много добре. И лекарят ще бъде този, който ще ви посъветва коя ваксина да си поставите с оглед на вашето състояние.

- Ще успеем ли да се справим с изпитанието ковид до края на 2021-ва?

- Според експертите във всички научни списания и сайтове, които следя, до края на годината би трябвало да видим светлина в тунела. Но в никакъв случай това не значи, че проблемът ще е ликвидиран. Смята се, че към късната есен вероятно вече ще виждаме резултатите от тази масова имунизация, която, вярвам, ще се осъществи в целия свят.

Извадил съм мнението на 23-ма водещи имунолози и ваксинолози в света - всички  одобряват ваксината, смятат я за колосално постижение на науката. Но са категорични, че ако искаме да има реален резултат, успоредно с това трябва да запазим задължително до края на годината основните противоепидемични мерки: носенето на маски, редовното миене на ръце, избягването на социални контакти.

А що се отнася до строгите мерки, вижте съседите ни ​- те са направо затворени, не могат да излязат на улицата без сериозна причина. Най-либералният режим беше в България - от март досега не виждам някой в Европа да е имал по-либерален режим.

- Това ли е новото нормално, така ли ще живеем оттук насетне ​- с очакване на поредната ковид криза?

- Като добре информиран реалист мятам, че доста дълго време ще живеем в тази обстановка. Трябва да свикнем с мерките, не да ги приемаме като страшна трагедия.  Въпреки имунизацията едва ли коронавирусът ще изчезне за година, а и повече.

КОВИД-19 е типично биологично явление, то се разпространява в животните и може да прескочи при човека.

  Противник съм на всякакви теории, че вирусът е изпуснат, че е пуснат нарочно ​- това са спекулации без подкрепа. Българите много харесват подобни теории като тази, че Бил Гейтс иска да ни чипира. Както казва Михаил Вешим, главен редактор на любимия ми вестник „Стършел” - направиха се много ваксини против КОВИД-19, но не направиха ваксина срещу глупостта.