Д-р Манол Нейков е директор на софийския зоопарк от септември 2014 г. Роден е през 1959 г. в Бургас. Завършил е Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина в Стара Загора Работил е като участъков ветеринарен лекар и има аспирантура в областта на паразитологията в Централния ветеринарномедицински институт в София. През 1991 г. постъпва като офицер в Българската армия и последователно е заемал длъжностите началник на Ветеринарната служба на Военновъздушните сили и на Българската армия.

- Д-р Нейков, актрисата Катерина Евро публично ви нападна, че животните в зоопарка са наблъскани в тесни клетки и живеят в мизерни условия. Как ще й отговорите?
- Катето Евро кога започна и тя да разбира от животни?

Според нея животните са били много тъжни от средата, която обитават.
- Всеки в тази държава си коментира и пише каквото си науми. Аз очаквах такива нападки от "специалисти", тъй като всеки в България от всичко разбира. При нас процедираме, както при всички зоопаркове по света, в които се правят ремонти. Животните са прибрани във вътрешни клетки. Същите тези животни през зимата, понеже са тропически, отново прекарват по 3-4 месеца във вътрешните клетки, тъй като трябва да им бъде осигурена минимална температура от 16-17 градуса. И чак към февруари-март ги връщаме обратно. Там залата се отоплява с парно. Вътрешните клетки отговарят на всички изисквания и на българските наредби. За всяко животно е осигурена двойна клетка и двойно вътрешно помещение от 48-50 квадратни метра.

- А какви са официалните изисквания?
- Изискуемите норми са много по-ниски от нашите параметри. При стандарт от 10 кв. метра за вътрешни клетки ние сме осигурили 5 пъти по-големи помещения. Тоест условията са много по-добри за животните от тези, които са записани като норматив. Две животни (тигър и ягуар) са прехвърлени в трета сграда на маймуните. И там разполагат с двойни вътрешни и двойни външни помещения. Много над нормите сме, няма драма за животните. Те се чувстват добре там, щом и зимата си изкарват в тези клетки. Така че 2-3 месеца ще престоят в тези помещения и няма да се чувстват зле. В същото време е важно да кажем, че ако ремонтът не бъде направен, животните са обречени цял живот да бъдат в тесни помещения и да не се чувстват чак толкова комфортно. И какво - няма да правим нищо, защото Катето Евро написала нещо. Ами нали после Катето Евро ще напише, че клетките са малки, ако не бъдат ремонтирани. Нормално е животните да бъдат преместени във вътрешните клетки, тъй като това е процедурата във всички зоопаркове по света. Това си е международен стандарт.

Докъде стигна мащабният ремонт при хищниците в зоопарка и по какво точно се работи?
- От 3 август тази година е открита строителната площадка. Съответно извършени са подготвителните мероприятия на място - обектът е отделен с метални огради и мрежи. Все пак е оставен достъп на посетителите до зала "Котки", за да могат да разглеждат аквариумите с риби и клетките на хищниците. Нека хората да не се притесняват, защото дори и по време на ремонта ще могат да продължат да влизат. Важно е да се знае, че и отвън могат да наблюдават тигъра и лъвовете. Поставени са указателни табели навсякъде - и при входовете на зоопарка, и при самата строителна площадка. В момента се копае ударно, тъй като ще има и поливна система, която ще обхваща части от парковото пространство, зелените площи. Сега полагаме тръбите. Вече са изкопани фундаментите за шестте нови клетки, като майсторите в момента полагат армировката и наливат бетон.

Има ли дата за приключването на строителните дейности?
- Срокът е за 4 месеца. През този период ще има строителна площадка, която се надяваме, че няма да е проблем за посетителите.

От дълго време се говори, че местообитанията на мечките имат нужда от ремонт. Там ще се работи ли за подобряване на условията?
- Засега при мечките няма да има ремонт. На следващ етап ще се работи при маймуните - разширение на външните клетки на приматите. Това ще се случи евентуално догодина. Има готов и утвърден проект, но ще търсим финансиране и догодина започваме и с този ремонт. Едва тогава вече може да мислим да освежаване на мечкарниците и други клетки от зоологическата градина.

Да очакваме ли нови животни в столичния зоопарк?
- Евентуално другата седмица ще пристигне женски гибон (човекоподобна маймуна). Екземплярът ще пристигне от Виена, като впоследствие ще го адаптираме към новите условия и ще го съберем с нашия мъжки гибон.

Преди време пингвините бяха голяма атракция в зоопарка. Няма ли отново да се завърнат за радост на посетителите?
- Пингвините са предвидени за бъдещия план на зоопарка, който предстои да бъде разработен. В момента тече процедура. Ще заложим първо терен, където да бъдат построени басейни, скали и всичко необходимо за пингвините. Впоследствие при финансиране ще се построи пингвинариум. В софийския зоопарк трябва да го има това животно. И рано или късно ще го има. Тези, които идваха преди, бяха гостуващи за няколко месеца, а идеята е в бъдеще да има постоянно присъствие. Били са във временното помещение на видрите. За кратък период това е възможно, но по наредба за постоянен престой или повече от 1 година престой трябва да бъдат изпълнени всички изисквания.
Ще разработим нов генерален план на зоопарка, в който ще бъдат предвидени нови видове, местообитанията им, смесени експозиции, разширения на пространства и т.н. Всичко това ще се регламентира с бъдещия план, който ще се разработи. Столичната община е възложила на проектантите задължително да има места не само за пингвини, но и за жирафи и други животни.

Иво АНГЕЛОВ, България днес