- Г-н Лукарски, ще има ли България кабинет с мандата на Реформаторския блок?
- Искам веднага да уточня, че кабинетът е с мандата на Реформаторския блок, но той следва да бъде сформиран след преговори с най-голямата парламентарно представена политическа сила ГЕРБ.

Това няма да е кабинет, в който да участват само представители на Реформаторския блок. А дали такъв кабинет ще има, ще покажат разговорите, които ще проведем с колегите в понеделник.
 

- Кажете конкретно - ще има ли правителство, излъчено от РБ?
- Аз съм оптимист. Вярвам, че ще успеем да убедим нашите колеги, че има още важни неща, които да бъдат свършени в рамките на настоящия парламент. 

На България не и трябват предсрочни парламентарни избори. Убеден съм в това.

- Как ще убедите критиците на подобен кабинет, че той ще е полезен за страната?
- Това ще покаже времето. Аз смятам, че има достатъчно аргументи, свързани с политическата и икономическата стабилност на България и всичко, което се случва в геополитически план.
 

Видяхте каква трагедия се случи в Хитрино, където премиерът Борисов и правителството реагираха изключително адекватно. Представям си какво би се случило чисто хипотетично, ако сега имаше не титулярно, а служебно правителство, създадено до времето на предсрочните избори.

Знаете, че предстои България да приеме председателството на Европейския съюз. Третият ми аргумент срещу предсрочните избори е възможността за въвеждане на мажоритарна избирателна система.

Хората, които гласуваха на референдума, единодушно застанаха зад позицията, че искат мажоритарен модел. Ще бъде лъжа към тези хора, ако сега се проведат предсрочни парламентарни избори, тъй като в такава ситуация няма как Народното събрание да гласува за промени в Изборния кодекс.

- Грешка ли беше решението на премиера Борисов да обвърже оставката си с резултата от президентските избори?
- Аз смятам, че това беше едно емоционално решение! Доколкото това решение е правилно или не, ще покаже времето.

Смятам, че неслучайно Конституцията е предвидила различни видове избори. В противен случай всички избори щяха да бъдат слети в едно.

Независимо, че българите показаха, че искат нещо ново, не мисля, че това обвързва резултатите от президентските избори с парламентарните и показва отношението им към правителството.

- Възможно ли е след време да станем свидетели на коалиция между ГЕРБ и БСП?
- Всичко е възможно. Аз не принадлежа към нито един от двата субекта и не мога да взема отношение конкретно по този въпрос, но мисля, че трябва да свикнем с тенденцията и в европейските държави, където все повече от тях се управляват от коалиции.

Сигурен съм, че при едни нови избори, следващото Народно събрание ще бъде още по-шарено отколкото е сега. В такава ситуация ще е доста по-трудно да се състави правителство.

В България трябва да свикнем с убеждението, че бъдещето принадлежи на коалиционния тип управление. Не бих могъл да се ангажирам с точна прогноза относно формата на едно бъдещо правителство.

- Какво очаквате от новия проект на проваления правосъден министър Христо Иванов и остатъците от "Агнешките главички" на Иван Костов?
-Нищо не очаквам от такъв проект. Не може десните избиратели да застанат зад проект на преуспели от приватизацията бизнесмени, за които някои от хората употребяват термина олигарси, било то и с много медии около тях.

Не мисля, че истинският десен избирател ще подкрепи такъв тип проект. Аз съм сигурен, че колегите от ДСБ не биха подкрепили такъв проект.

В същото време създателите на проекта обявиха, че техният проект не е нито ляв, нито десен. Този проект не би могъл да бъде определен по никакъв друг начин освен на един бизнес кръг.

Не мисля, че този проект има каквото и да било политическо бъдеще!

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ