Математикът проф. Михаил Константинов с горещ коментар пред "Монитор" за изборите в условия на пандемия и опасностите, които крие провеждането им, за машинното гласуване и края на пандемията.

- Проф. Константинов, предстоят ни избори, а все още живеем в условията на пандемията? Какви са рисковете за нас?

- Рисковете са ясни - да се разболеем, или даже да умрем, и то не само от COVID-19. Рискуваме да си скапем икономиката. Рискуваме и психическото си здраве. Но ако мислим само са рисковете, ще ги превърнем в реалност. Така че пожелавам на всички ведро настроение и весели празници!

- Какво трябва да се направи тогава - отлагане малко във времето, въпреки че президентът Радев заяви, че вотът трябва да е в срок и посочи дата 28 март?

- Датата 28 март (неделя) 2021 г. е първата възможна по конституция, защото парламентът при всяко положение се разпуска на 26 март. Има още 8 възможни дати: 4, 11, 18 и 25 април и 2, 9, 16 и 23 май.

Изборите трябва да са в почивен ден, а той у нас по традиция е неделя. Датата 26 май, споменавана от някои хора, не е възможна, защото не се пада в неделя. Пише го в календара. Така че конституционно допустимите дати са 9 на брой, изборът е голям. Което не значи, че е лесен.

- Както изтъкнахте, по конституция вотът може да се проведе най-късно през май, може ли да се помисли върху това? Още повече, че ако доста хора са се ваксинирали вече, рискът от заразяване може да е по-малък.

- Датите за изборите са няколко, ако изборите са редовни. А те се очертават именно такива. На свой ред указът на президента трябва се подпише 60 дни преди датата на изборите. Така че някъде към края на януари догодина трябва да се мисли за най-подходящата дата.

А датата ще е подходяща, ако се очаква заразата у нас да започне да затихва. Основен измерител за това е броят на т.нар. активни случаи. Това са хората, които са заразени и още не са оздравели. Или още не са починали, съжалявам да го кажа. Заразата ще изчезне, когато броят на активните случаи стане равен на нула.

Или нещо, близо до нулата. За щастие, напоследък броят на тези случаи премина през максимум от 95 442 на 5 декември и почна да намалява. Дай Боже, тази тенденция да се запази.

- Не веднъж сте изказвали опасенията си от машинното гласуване, защо? Не е ли време, особено във век на технологии, вече да загърбим хартиената бюлетина? Виждате, че животът ни вече протича онлайн заради пандемията.

- Аз съм обикновен гражданин, не съм депутат или протестър, и гледам какво прави Европа. В Европа с машини гласуват по-малко от 1 (един!) процент от хората, а повече от 99% не гласуват така. Рядко единодушие. А където доскоро гласуваха с машини, ги изхвърлиха. И защо така? Ами така. Нашите читатели са интелигентни, нека проверят в нета защо в Европа няма машинно гласуване.

Аз предлагам да гледаме какво прави Германия в това отношение и да се водим по нея. Все пак, Германия е лидер на Европа, а и с тази държава две световни войни сме губили заедно. Така че нека в Германия да въведат машинно гласуване (там обаче вече го изхвърлиха), да видим как го правят и тогава и ние да го въведем.

Така или иначе, възможността за машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели у нас вече е в Изборния кодекс, т.е. тя е закон. А законите трябва да се спазват, дори когато са очевидно глупави. Това са ни завещали римляните, а те са владели света 2000 години и са разбирали от закони. И от управление.

Впрочем, американската изборна система, дето някои още се чудят откъде е дошла, е системата, по която са се избирали управниците в Римската република.

- Как може да се гарантира, че няма да се разнася заразата?

- Няма как да се гарантира, сигурни неща почти няма. Единственото сигурно на този свят е, че ще умрем. И затова трябва да живеем в мир със себе си и да оставим нещо добро след нас. Или поне да не оставяме лоши неща.

- Има ли обаче достатъчно време за разяснителна кампания?

- За който разбира от избори – има. За който не разбира, няма. То на такъв не му и трябва. А кой колко разбира от избори, ще се види след 3 до 5 месеца.

- Какво да очакваме в една година на избори все пак?

- Очакваме суверенът на тази страна да изрази суверенната си воля. При това поне на два пъти. И да избере управление, което заслужава. Впрочем, хората винаги избират именно такова управление.

За конспиролозите ще напомня, че числото 2021 е полупросто и е произведение на числата 43 и 47. Следващото полупросто число е 2209 (47 на квадрат) и година с такъв номер живите днес едва ли ще дочакат. По тези числа може да се гадае за резултатите от изборите догодина не по-зле, отколкото по някои уж проучвания на общественото мнение.

- Като математик, все пак кажете има ли модел, който да покаже кога може да приключи пандемията, или всичко зависи от ваксините?

- Само да напомня, че ефектът от ваксините също може да се моделира и даже да се предсказва с математически методи. По принцип пандемиите от коронавируси се развиват по сигмоидни закони, например по закона на Хил. Така беше при епидемиите САРС през 2002-2003 г. и МЕРС през 2012-2014 г. Така беше в началото и на тази пандемия, или по-скоро по време на първата ѝ вълна.

Сега, при втората вълна, процесът пак върви по сигмоидна крива, да се надяваме да е последната. Повечето специалисти говорят за затихване на сегашната пандемия през 2021 г., т.е. за продължителност от около две години. Но пък Испанският грип през 1918-1920 е бил на три вълни и за три години е отнесъл над 50 милиона живота.

Но тогава е било следвоенен период, хората са гладували, а и фармацевтичната индустрия не е била толкова развита. Това е влошило нещата в голяма степен преди 100 години. Днес нещата ги влошава масовата неконтролирана миграция.