Разследването за източването на Корпоративна търговска банка предизвиква висок обществен интерес. Наблюдението на досъдебното производство се извършва от екип прокурори в Специализираната прокуратура начело с административния й ръководител Иван Гешев. БЛИЦ потърси мнението на прокурор Гешев по най-актуалните теми по случая. Ето как висшият магистрат отговори на въпросите на Ивайло Крачунов.
- Г-н Гешев, кога се очаква делото КТБ да влезе в деловодството на съда?
- Приключва досъдебната фаза на наказателното производство. Всички защитници и обвиняеми са се запознали с делото, с изключение на част от защитниците на обвиняемия Цветан Василев.
Моите очаквания са, че в началото на юли месец ще приключи предявянето на разследването, след което предстои произнасяне на наблюдаващите прокурори респективно изготвяне на обвинителен акт и внасянето му в Специализирания наказателен съд. Това по закон трябва да се случи в едномесечен срок, но имаме готовност и организация да го направим за по-кратко време.
Ориентировъчния срок, в който смятам че делото ще може постъпи с обвинителен акт в Специализиран наказателен съд, е до края на месец юли.


- Как ще отговорите на критиките на Цветан Василев, че година и половина делото не се внася, защото няма сериозни доказателства срещу него?
- Първо искам да направя две уговорки. Не мисля да влизам в спор с обвиняемите лица, още повече такива, които се укриват от европейското правосъдие.  Обвиняемият Цветан Василев неслучайно се намира в страна извън ЕС.

Няма да коментирам и въпроси, свързани с това дали някой е виновен или не, това ще прецени българският съд. В общественото пространство циркулират твърдения, с източник не само обвиняеми лица, но и някои обслужващи ги адвокати, журналисти и други лица от обществото ни. Те  са част от пропагандата, която се води в интерес на обвиняемите лица с оглед да се убеди гражданското общество в  лъжата , че някой друг е „съборил“ КТБ , а не както е в действителност - че това е закономерен резултат от криминалните практики на висшия мениджмънт на така наречената банка. Целта е после по- лесно да се „смачка“ основният им проблем – наказателното производство известно като делото КТБ. Хората да забравят и да не задават въпроси, а те от своя страна да харчат спокойно присвоените пари на вложителите.

Това, че делото се бави е поредният мит, защото на първо място над година делото е било в съда, а не при разследващите, тоест реалният срок, в който делото е било  на производство в прокуратурата е година и половина, максимум две.

В рамките на този срок и ще приключим досъдебното производство. На следващо място дело с такъв обем не е имало в правната история на България и това го твърдя категорично.
Има 4 направления на разследването, които нееднократно съм обяснявал. Всяко едно от тях само по себе си е огромно. Към момента свидетелите са над 400, изготвени са стотици експертизи.
Смело мога да кажа, че такова дело няма и в историята на Европейския съюз, не защото сме уникални, а защото европейското правосъдие не поставя такива безумни изисквания, каквито има българският наказателно-процесуален кодекс. И най-добрият европейски прокурор да дойде да работи на наше място, едва ли ще постигне по-добри резултати при сегашното ни законодателство и практика.

Като пример ще ви посоча , че евентуален съдебен процес трябва да започне буквално с прочитане на обвинителния акт. Представете си как се четат 10 или 15 хиляди страници с какъвто обем вероятно ще е този по делото КТБ. Кому е нужно това   и как се постига исканата от всички ни бързина на процеса.Твърдя, че такъв висок стандарт за доказване, който е наложил нашият НПК и нашата съдебна практика, не съществува в нито една европейска страна. При тази ситуация задачата да изготвиш обвинителен акт по такова / а и по други казуси / дело в България е като да кацнеш с дизелов двигател на Луната. Въпреки че немалка част от защитниците смятаха, че няма да успеем метафорично казано ние фактически сме в режим на кацане. Сега надеждите на обвиняемите са или делото да бъде върнато на прокуратурата или съдебния процес да продължи няколко петилетки. Надявам се и тук благодарение на българския съд, след евентуално внасяне на обвинителния акт, отново да останат излъгани. Това е в интерес на цялата ни държава. Смело мога да кажа, че ние по делото разполагаме с най-големия обем от информация за случилото се. В интерес на гражданското ни общество е да стане публично всичко събрано от нас.     
 
- Разплетена ли е окончателно престъпната схема, която е извършвал Цветан Василев и неговите съучастници?
- Ние смятаме, че основният проблем, свързан с КТБ, се дължи на криминалното управление и практики, наложени от ръководството на тази банка. Окончателно смятаме, че сме изяснили всички факти и обстоятелства, които касаят тези практики.

Ще бъде разплетена тази ситуация едва, след като има присъди от българския съд. В случая Специализираният наказателен съд и горните инстанции.
 
Ние се занимаваме с един от аспектите на случая КТБ и това е наказателно-правният. Той е основният, всички останали такива са негови производни – независимо дали са политически, социални или икономически.
Мога да кажа, че според събраните до момента доказателства  банката е била буквално разграбена, парите на вложителите са били използвани за всякакви цели, за които е преценил човекът, който реално я е управлявал - обвиняемият Цветан Василев.
 
- Самият Цветан Василев определя като абсурдно повдигнатото му обвинение, той казва: "Абсурдно е да ме обвиняват, че съм крал от собствената си банка, защото имам 50 % в нея". Как ще отговорите на едно такова обвинение?
- Това е поредната пропагандна теза. На първо място има разлика между едноличен собственик на фирма, която от своя страна е мажоритарен акционер в една банка и самото юридическо лице в случая КТБ АД. Това са различни правни фигури, тоест това, че той е мажоритарен акционер, не означава, че краде от себе си.
Считаме, че е налице е присвояване за около три милиарда лева от юридическото лице Корпоративна търговска банка. Затова сме повдигнали и съответните обвинения. Следва да се посочи и че един мажоритарен акционер има определен процент в капитала на банката. Ако приемем, че над 50 % са били на г-н Цветан Василев, цитирам по памет капитала на банката е може би около 700  млн. лева, тоест той има собствени над 300  млн. лева. До 7 милиарда, това са 6 млрд. и 700 милиона лева, които са пари на вложителите, на физически лица, граждани, фирми които са ги дали, благодарение на уверението, че банката се управлява според законите и добрите банкови практики, съществуващи в България.

Това очевидно не е било така и, ако се докаже нашата теза, че тези пари са били присвоени, те няма да са присвоени пари на самия Цветан Василев, а на вложителите в банката, които отделно са разчитали и че БНБ управлява ефективен надзор.
 
- Как възприемате неговите оправдания, че не се прибира в България, защото сигурността му била под въпрос?
- Това е поредната пропагандна теза или мит. Също вероятно звучи добре за масовия слушател, но това не е вярно. Ако това бе вярно, той щеше да отиде в някоя страна от ЕС, а не в Сърбия.
До колкото ми е известно в Сърбия имаше случай на убит министър-председател на страната.
А и ако обвиняемия Василев се притесняваше от българското правосъдие, както твърди, щеше да се намира в Австрия или друга страна от ЕС. Както казах той се притеснява от европейското правосъдие.
 

- Кои са най-високопоставените свидетели, които ще бъдат разпитани по делото?
- Не знам какво разбирате под високопоставени, ако говорим за длъжности в КТБ това са изпълнителният директор, ако говорим за БНБ ще бъдат разпитани абсолютно всички лица от управление „Банков надзор“ , които не са обвиняеми и са имали отношение към дейността на КТБ.
 
- Ще видим ли политици на скамейката за свидетели?
- Не смятам да давам коментари, които граничат с политическите. Ще видите всякакви хора, които смятаме, че ще изяснят какво се е случило в банката.
 
- Освен делото КТБ, Специализираната прокуратура провежда множество операции. Една от тях беше на "Кулата", където бяха задържани 22-ма митничари. Смятате ли, че вината им ще бъде доказана в съда при съдебния процес?
- Към настоящия момент ние внесохме за 8 от лицата искания за задържане под стража и Специализирания наказателен съд наложи мярка за неотклонение  задържане под стража и на 8-те.
Това беше потвърдено и от Апелативния специализиран наказателен съд. Лицата в момента се намират в ареста, по делото се работи активно, смятам, че в разумен срок ще съберем необходимите доказателства, които да представим в съда.
 
- Преди няколко месеца направихте голям удар и на митница "Варна", която не бе разследвана повече от 25 години. Какво се случва с производството по този случай?
- До колкото на мен ми е известно се очаква до началото на есента делото да бъде внесено в Специализирания наказателен съд с обвинителния акт.
Към момента се приключва разследването по това досъдебно производство.
 
- Какви други операции и срещу какъв тип обществени дейности или институции може да очакваме в следващите месеци?
- Приоритет на нашата структура са организираната престъпност и организирани престъпни групи, занимаващи се с корупционни престъпления.

Подсъдни на Специализирания наказателен съд са само тези случаи на корупция свързани с дейността на организирани престъпни групи.

Работим сериозно с колегите от МВР и ДАНС в тази насока и смятам, че почваме да даваме добри резултати в последната година. Неслучайно в доклада по механизма за сътрудничество и проверка, нашите европейски партньори сочат само Специализираната прокуратура и Специализирания наказателен съд като единствените  структури в България, бележещи траен напредък в борбата с корупцията.
 
- Ще усетят ли жегата и наркобосовете, които останаха да действат в страната?
- Работим активно по линия на наркоразпространението. Имаме добро взаимодействие с оперативните служби в лицето на ГДБОП и постоянно имаме резултати и акции.
Преди два месеца беше внесен обвинителен акт за една сериозна група, която действаше по Черноморието, която „зареждаше“ увеселителните заведения с наркотични вещества. Последният случай беше този в Бургас, където открихме наркоплантация, на която биха завидели и в Колумбия.
 
- Останаха ли знакови мутри с  прякори в България, които да са в полезрението на спецпрокуратурата?

- Всички знакови лица от криминалния контингент са в полезрението на българските специални служби и в полезрението на Специализираната прокуратура и вярвайте ми това не са празни думи. Очаквайте скоро нови резултати от нас.
 
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ