Горещите политически теми изпълват ежедневието на обществото. Наред с локалните скандали има и важни теми като тази за неоснователните претенции на Македония към българската история. По тези и други актуални въпроси поканихме за интервю шефката на Народното събрание. Ето как г-жа Цвета Караянчева отговори на въпросите на управителя на БЛИЦ Ивайло Крачунов.
- Г-жо Караянчева, какво е чувството да сте председател на парламент, в който постоянно избухват скандали?
- Първо искам да честитя Деня на будителите на всички български граждани!

Работата на Народното събрание е динамична и всеки ден се случва нещо ново. Понякога дебатите излизат извън добрия тон, но Демокрацията позволява всеки да има свое мнение, опозицията да е по-агресивна, а управляващите да са по-аргументирани в убеждаването във верните тези на политиката, която водят.

- Опозицията в лицето на БСП е много агресивна. Соцпартията обяви, че поема курс към предсрочни избори. Ще успее ли БСП да свали ГЕРБ от власт?
- Опозицията винаги трябва да опитва да сваля управляващите от власт, а те трябва да имат амбицията и желанието да продължат напред.

Колкото по-добра е опозицията в критиките си, толкова управляващите са по-добри. Но не мисля, че БСП има сили да свали това правителство или да формира свое собствено.

Виждаме, че социалистите имат своя политика на обиколки в страната. Хубаво е, че днес депутатите от БСП бяха в залата, за да изкажат своите аргументи срещу данъчните закони. Но понякога в залата са само 20 депутати, защото другите им колеги са из страната, за да представят визията си.

Доколкото знам от моите колеги, а и от това, което видях в Кърджали мога да кажа, че няма голям интерес към презентацията на БСП. Общо взето депутатите от БСП в съответните общини са повече от хората, които присъстват в залите.
 

- Ще издържи ли конструкцията на голямата коалиция при положение, че при Патриотите често кипят скандали?
- Мисля, че няма проблем за стабилността на управляващото мнозинство и на коалицията, защото имаме разписана ясна програма.

Може да прехвърчат искри, могат да се говорят всякакви неща, а и вие медиите винаги очаквате да се случат интересни неща в управляващото мнозинство и ние не ви разочароваме в това отношение.

Няма опасност за управлението. Всеки вторник има коалиционен съвет относно работата на Народното събрание и програмата му за следващата седмица. Има изключително добър диалог между мен и колегите от малката коалиция.

- Как гледате на острите нападки на президента Радев към премиера Борисов и българското правителство?
- Знаете ли, в днешния ден не бих искала да коментирам остро това, което казва президента. Той трябва да е обединител на българската нация. Той трябва да е човекът, който да дава насоки и конкретни предложения, а ако има някаква информация да я предоставя на компетентните органи, за да може нещата да се доведат докрай, ако има нещо, в което се съмнява или го притеснява.

Но в днешния ден ми се иска ние институциите да не говорим една за друга, а за духовността, за възможността да бъдем стабилни и да си говорим помежду си. По този начин можем да бъдем ръководство на държавата с ясни цели и позиции.
 

- Днес е празник, с който БЛИЦ поздравява своите будни читатели, но утре или след дни скандалите в политиката между "Дондуков" 2 и "Дондуков" 1 ще продължат. Смятате ли, че президентът и премиерът ще намерят общ език или антагонизмът помежду им ще продължи?
- Ще ми се да намерят теми за разговор и общи допирни точки, защото само критика не стига. 

Ако много критикуваш, ти говориш по начин, по който говори опозицията и се явяваш опозиционен лидер. 

За мен е важно разговорите, които се водят от министър-председателя и от президента при посещения на национални празници да показват на хората, че ние като институции сме хора с разум и мислим за бъдещето на България.

- Защо българската държава не все ясна и категорична позиция тогава, когато Македония поиска да извадим цар Самуил от учебниците в нашите училища?
- Защо държавата ни да не е заела категорична позиция?

- Защото видяхме колебливи действия от страна на политиците. Българската държава не показа ясно и категорично противопоставяне на искането на македонците!
- Вижте, Самуил винаги е бил наш. И по тази причина ние имаме в момента Комисия, която съвместно с македонската страна работи за изчистване на тези противоречиви желания, които имат македонците за присвояване на част от нашата история.

Мисля, че с Договора за добро съседство и сътрудничество това вече е изчистено. Риториката вече върви на съвсем друго ниво. Виждате премиерът Заев. Ние сме в много добри отношения и с посланика на Македония в България. Ние винаги ясно сме заявявали нашите позиции за българските личности и българската история.

Никой не може да ни вземе българската история, която е нашето богатство!

- Ще пресича ли навреме българската държава евентуални несправедливи искания от страна на Македония?
- Разбира се! За това работи двустранната комисия, за която ви казах, за да може всичко да бъде изчистено.

Мисля, че оттук нататък с подкрепата, която оказахме на Македония няма да има причина да влизаме в такива спорове.
 

- Как ще коментирате поведението на определени медийни групировки, които искат да подсилят изкуствено част от протестите, в които участва една група протестъри?
- Аз подкрепям протестите, стига те да са резултат от мнението на гражданското общество. Хората искат мнението им да се чуе, когато нещо ги дразни и техните проблеми да бъдат сложени на дневен ред. Но съм привърженик на това определени политически сили да присвояват тези протести и да ги опорочават.

Има политически сили, които се възползват от това, на има и политически сили извън парламента, които се възползват от това. В това число са и бивши наши коалиционни партньори, които понякога се опитват да яхват тези протести, за да показват колко са значими. А те са толкова значими, че ги няма в Народното събрание, няма ги и в процентите на социологическите проучвания. 

На тези колеги, които се опитват да яхват протестите и на майките, и на групите, които протестират против определени неща, които не им харесват, искам да им кажа, че не е достойно да се използва страданието и мъката на тези жени, към които изпитвам дълбок респект.

Винаги с диалог можем да постигнем много повече, отколкото на полето на конфронтацията. 

- Има ли информация дали икономическата криза, която се задава в световен мащаб ще засегне и българските граждани?
- При всички положения ако има криза, тя ще се отрази. Нека да си спомним 2008 г., когато г-н Станишев казваше, че България е остров на стабилността и кризата ще ни подмине. Тогава той се опитваше да убеждава българските граждани, че няма да бъдат засегнати от кризата.

Спомням си, че тогава бях директор на предприятие в Кърджали. Наложи ми се да съкратя над 30 човека, защото кризата ни връхлетя. 

Най-трудното е да гледаш човек в очите и да му кажеш, че много го цениш като работник, но нямаш работа за него и той трябва да напусне работното си място. Ти знаеш, че обричаш едно семейство, не на глад, но на трудности, защото става въпрос за хора между 50 и 55 години, които трудно биха могли да бъдат наети на работа.

Надявам се, че такава криза няма да ни връхлети в подобен мащаб. Но след като сме част от Света и от Европа кризата няма как да ни подмине, ако се случи.

- Какво е Вашето мнение за поскъпването на горивата? Това ще засегне ли българската икономика? 
- Вижте, не ме карайте, като част от законодателната система на държавата, да коментирам такива теми, които се формират от пазара. Това е в сферата на пазарната икономика, на свободната конкуренция и там цените се формират на база на световните борси. В крайна сметка, сигурно ще се отрази и върху продуктите в страната, но за сметка на това виждате, че и бюджета, който предлагаме има сериозна разходна част. Политики, които касаят и здравеопазване, и повишаване на доходите в някои сфери, и в социалната сфера, тези 150 милиона, които даваме там. Това са все средства, които са останали в бюджета в следствие на добрата работа на приходните агенции и борбата с контрабандата.

В крайна сметка, аз разбирам, че колегите от БСП ще внесат алтернативен бюджет, което ме кара малко да се усмихвам, защото бюджет внасят управляващите и това е инструмент за управляване и когато си в опозиция няма как да вкараш алтернативен бюджет. Можеш да направиш предложение между първо и второ четене, но в крайна сметка това е тяхно право.

Имаме изключително голямо желание до 2021 година доходите да нараснат. Виждате, че безработицата пада. Това е поетият ангажимент, който ние имаме като управляващи. 

- Успя ли Бойко Борисов да извади България от международната изолация, в която тя беше натикана по време на тройната коалиция и кабинета "Орешарски"?
- Аз мисля, че това е безспорно за всички. Всички български граждани го виждат - от визитите, които премиерът има извън страната, от доброто председателство, което имахме преди няколко месеца и признанието на нашите европейски ни партньори. И не само на европейските ни партньори. Аз също правя много срещи и много пътувам извън страната и виждам какво е отношението към България.

Мога спокойно да кажа, че както госпожа Нинова имаше едно изказване преди време, че тя иска когато България или българският премиер влиза някъде, иска да казват: "Сега България влиза". Повярвайте ми, това се случва когато влиза българският премиер в такива форуми, които са международни. 

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ