"Летопис на масонството в България 1807-2017 г." е най-новият труд на Великия приор на тамплиерите в България ген. май (о.р.) проф. Румен Ралчев. Двутомното изследване на масонството в България е в съавторство с проф. Недьо Недев. Премиерата на първия том се състоя снощи в Руския културно-информационен център. Книгата проследява развитието на масонството у нас още от годините на османското владичество. Тогава чуждестранни ложи са обединявали основно чужденци на територията на България. По този повод "Стандарт" публикува днес интервю с проф. Румен Ралчев.
- Проф. Ралчев, заедно с проф. Недьо Недев представихте снощи първия том на мащабното си изследване "Летопис на масонството в България 1807-2017 г.". С какво масонството промени българската история?
- Първи и втори том от летописа са посветени на 100-годишнината от създаването на Велика ложа на България и на 300 години организирано масонско движение в света - създаването на Великата ложа на Англия. Представяме първите появи на масони на територията на България през 1807 г. Изследваме движенията на чужденци. Пътят им е бил в две посоки. Едната посока, от която са пристигнали чужденци масони, е свързана с река Дунав и крайдунавските градове, а другата посока е свързана с Цариград. По време на турското робство в Цариград са различните школи. Там българите са имали възможност да се срещнат с хора, посветени в масонството. Постепенно се набира една достатъчна маса, за да може да се тръгне към създаването на първата масонска ложа в България.

- Кои са първите български масони?
- Първият масон е архимандрит Ефрем, който е бил посветен като масон. За съжаление някакви допълнителни, безспорни сведения за него все още няма. Един от първите масони е Иван Ведър. Той се смята за основоположник на организираното масонство в България. Ведър, който е от Русе, е и първият българин, достигнал до най-високата степен - 33-та.
 
- От героите на националноосвободителното движение кои са масони. Има ли доказателства за Захарий Стоянов и Георги Раковски?
- Имаме доказателства за Захарий Стоянов. В книгата сме приложили неговото масонско свидетелство. То за първи път се показва. За останалите герои като Раковски и Левски имаме сведения за масонска принадлежност, но не и безспорни доказателства. Много малко са писмените паметници. Затова един от акцентите, който даваме в първи том, е върху политиците, които са участвали активно в масонството в България. Това е първият Велик Майстор ген. Александър Протогеров, една изключителна личност. Той е член на Централния комитет на ВМРО, съратник на Тодор Александров, доброволец в Сръбско-българската война. Убит е през 1928 г. в София. За него всъщност са дадени всички документи - кога, къде и как е бил приет като масон във Франция. Прибавили сме и удостоверението на Никола Стоилов от членството му в ложа "Светлина". Показваме един широк спектър от политици, на които масонството не само не им е пречело, но е помагало в политическата дейност, тъй като са имали широки контакти в цяла Европа. В летописа поставяме акцент и на активността, която е имала Великата масонска ложа в България, която е издавала списания и книги.

- Кога е внесена светлината в България и как?
- Това е най-важното. През 1917 г., когато е внесена светлина и така е призната Великата ложа на България, това се е извършило от Франция. А през 1917 г. България е била въвлечена във война и е била противник на Франция. Силата на масонството е дала възможност две воюващи държави да се срещнат чрез своите масонски последователи и да се извърши това въвеждане на светлина в България именно от "противниците" французи.

- Първият том от летописа е посветен специално на периода 1917-1947 г. Каква роля играе масонството по време на Втората световна война?
- Дали сме писмени източници за отношението на масоните в България към военните действия, тяхното неодобрение на войната и борба за мир чрез печатните им издания. Те имат няколко инициативи, включили са се и в спасяването на българските евреи. Което е един изключително благороден жест и същевременно проява на гражданска доблест и смелост. 

- Как масоните участват в спасяването на евреите в България?
- Събирали са пари. За масоните всички хора сме еднакви. Има две категории: профани, които не са въведени в масонството, и посветени. Всичко останало - цвят на кожата, материално благополучие, църковна принадлежност или политически пристрастия, няма значение. И в това е силата на масонството, защото по този начин то обединява абсолютно всички представители на едно общество.

- През 1941 г. Великата ложа на България е разпусната по Закона за защита на нацията. Какво се случва с масонството след това?
- Книгата ни разглежда причините за разпускането на ложата. Това се е знаело и между подписите, които стоят под указа на Борис III, има и масонски подписи. Намерен е най-безболезненият начин да се съхрани онова, което е създадено от масонството. За съжаление впоследствие масонската собственост е преминала в други ръце.

- Кои са масоните, подписали указа? 
- Тогавашният министър-председател Богдан Филов. Той и министърът на вътрешните работи Петър Габровски, който също е бил масон. Единственият, за когото нямаме неопровержими доказателства, е цар Борис III. Въпреки че по линия на масонството царските особи членуват на друго място, той не може да членува в България. Значи през 1941 г, когато се разпуска с този указ Великата ложа, тя е била подготвена и си е взела своето решение, тъй като освен всичко друго масоните са задължени да се съобразяват със законите на държавата. 

- Кои са българските масони с най-голям принос за развитието на свободното зидарство в България?
- На първо място Иван Ведър, без когото организирано масонство трудно е могло да се осъществи, и, естествено, заслугата на ген. Александър Протогеров, който е бил на практика несменяем Велик Майстор до неговата смърт. Много са. В книгата сме поместили огромен списък с интелектуалци. Може да се стигне до извода, че българското масонство е имало огромно влияние сред интелигенцията и политиците. Това е дало зрялост, авторитет и възможност за влияние на определени външнополитически и вътрешнополитически течения, които са се появявали в ония будни години. 

- Нямате право да разкривате действащи масони днес. В миналото кои държавници, политици или хора на духа са били масони?
- В книгата навсякъде сме боравили с имена. С оглед на това, че са минали толкова години, ние не сме задължени да спазваме масонската тайна. Още повече, че част от тези имена отдавна са станали известни. Но сме публикували непознати документи. Например даден е първият документ за учредяването на Великата ложа в България, който за първи път се появява. Същевременно са дадени инструкциите, по които трябва да се подготви бъдещият чирак, калфа или майстор, за да бъде изпитван от масоните в дадена ложа преди неговото приемане или пък неговото издигане. Даден е екземпляр на въпросника, който се дава на масоните за отговаряне и подписване преди прием. Учредени са принципите на свободното зидарство така, както са дадени и естествено устави на различни ложи.

- Вторият том кога излиза?
- В края на годината. Целият летопис е два тома. Вторият том ще бъде така нареченото ново масонство. Старото е до 1947, когато на практика изчезват всички масонски следи. От този момент нататък няма под никаква форма масонски срещи. Възстановяването, или както ние го наричаме реактивирането, на българското масонство става през 1991-1992 г. Годините оттогава до днес са предмет на втория том.

- Може ли да ми посочите събитие от най-новата история, от 1991-ва насам, което се е случило благодарение на усилията на масоните или с тяхна помощ.
- Още от създаването на Великата ложа на България през 1992 г. в състава на българските масони влязоха много интелектуалци и в последствие и бъдещи политици. На практика след шестата-седмата година от създаването на Великата ложа тя вече имаше свои представители в парламента. И от тогава до сега има едно непрекъснато присъствие на политици. За съжаление през 2016 г. 43-то народно събрание прие магистратите да обявяват своето членство в различни организации и това беше един удар върху масонството. За съжаление по същото време в Народното събрание имаше над 90 души масони. И това е един голям срам, че те гласуваха за този закон.

- А в момента, в Новото народно събрание, колко са масоните?
- Имаме достатъчно. Българското масонство е призвано да създава кадри и да усъвършенства своите членове, на база на което със своето управление в обществото те да извършват възпитанието на същото и да пръскат светлината на философията на масонството, която е неостаряваща от неговото създаване до ден днешен. И аз искам да подчертая, че всяка една държава трябва да бъде горда, когато има една могъща и здрава масонска ложа, която е гаранция за разширен диалог между хора с различни политически убеждения по начина, по който масонството го разбира - на нивелата, значи на едно ниво. И това е едно достижение на човешкия гений, което трябва да се съхранява, не да се воюва срещу него. Защото начинът, по който се процедира в ложите, е абсолютна гаранция за диалог и коректно отношение. Масоните се държат така и в обществото. И по този начин дават пример.

Източник:"Стандарт"