- Министър Терзийски, в свое интервю за блога на Цанов обвиняемият бизнесмен Васил Божков заяви, че ако той спечели изборите, битовата престъпност ще бъде сведена до нула. Вашият коментар?
- Няма държава в света, в която да има нулева престъпност. Дори и в страните от най-високо ниво няма населено място, където да не са регистрирани престъпления. 

Напоследък в държави от най-високо ниво се наблюдава тенденция за увеличаване на престъпността.

За разлика от твърденията на хора, които въобще не познават и не разбират работата на МВР и конкретно работата на полицията, бих казал, че през последните 4 години при нас е налице трайна тенденция за намаляване на битовата престъпност, и то в показатели, в които никой не може да твърди, че от страна на МВР има укриването на престъпления. Такива са убийствата, грабежите, кражбите на автомобили и телефонните измами.

- Как ще коментирате твърденията на Божков, че ако спечели изборите, извършителите на престъпления ще бъдат разкривани и залавяни още на десетата минута?
- Това са несъстоятелни твърдения и изказвания с цел да грабне вниманието на публиката.

- Какво се случва с разследванията срещу Божков и възможно ли е той по-скоро да бъде екстрадиран в България, за да се изправи пред правосъдието?
- С колегите от прокуратурата сме предприели всички действия и това, което е необходимо, е направено. Лицата от тази категория заподозрени и извършители на престъпления са обявени за издирване както на местно и регионално ниво, така и чрез Интерпол и Европол там, където ние сме членове на тези организации.

- Правителството и прокуратурата поставиха като основен приоритет битката срещу битовата престъпност. Какво показват данните на МВР в тази посока?
- Наистина това е един от основните приоритети в МВР с взаимодействието на прокуратурата и съответните териториални и областни дирекции. Създадохме добра организация, при която бързо да се установяват извършителите на всяко едно противоправно деяние независимо от неговото естество.
 

Реагираме при всеки един сигнал и наистина през последните години наблюдаваме тенденция за спад на престъпленията и повишаване на разкриваемостта им.

Като пример мога да дам тенденцията за намаляване на убийствата през последните няколко години. Това се дължи на резултатната работа на полицейските служители и прокурорите, така че да достигнем до едно уникално число. 

За миналата година са извършени 66 убийства, от които не е разкрито само едно.

- Кое убийство продължава да не е разкрито?
- Имаше убийство на мъж в София. Колегите продължават да работят. Имаме набелязани мероприятия и смело мога да кажа, че работим по всички версии и сме на правилните следи.

- Във войната по пътищата обаче умират повече хора. Колко са жертвите от катастрофи от началото на годината?
- За нас е изключително важна безопасността на движението по пътищата.



През 2020 година приключихме с 463 смъртни случая. Тази цифра е била по-малка само през 1961 година, когато загиналите са 450.

Войната, която се води в криминалната обстановка, това са убийствата, които са 66. Съпоставете ги с 463 загинали в катастрофи. Войната по пътищата е много сериозна и трябва да водим ежедневно битка срещу нея.

За нас беше важно да запазим тенденцията за намаляване на тежките пътнотранспортни произшествия и броя загинали в тях. 

Спокойно мога да кажа, че данните за първите 3 месеца на 2021 г. показват, че това може да бъде постигнато и пътищата трябва да се превърнат в безопасно място.

С колегите от Пътна полиция увеличихме и санкционната дейност. Малко под 2 милиона нарушения са установени от водачи на МПС-та през 2020 г.

- Да, но това означава, че почти всеки правоспособен водач извършва нарушения по време на движение. Кои са най-фрапиращите нарушения?
- Г-н Крачунов, всеки от нас управлява автомобил и не е невъзможно да се извърши нарушение. Важното е нарушенията да не доведат до пътнотранспортно произшествие.

Това, че за м.г. сме установили почти 2 милиона нарушения, говори, че активно работим. 

Другото важно, което мога да отбележа, е, че през последните години разширяваме правомощията на служителите извън Пътна полиция да работят върху прилагането на Закона за движение по пътищата. Например това са районните инспектори от териториална полиция и инспекторите от патрулнопостова дейност. По този начин се санкционират и маловажните нарушения, което води до дисциплиниране на водачите. Така показваме нулева толерантност към нарушенията, така че да не се превърнат в престъпления.

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ