Инж. Илиев: Използването на природния газ е един от основните фактори, за да успее страната ни по-бързо да трансформира въглищните си централи

Директорът на Топлофикация Бургас уточни, че при преминаването от въглища към природен газ ще се намалят в пъти емисиите въглероден диоксид

- Инж. Илиев, вие като мениджър на предприятие, което отдавна работи на природен газ, смятате ли, че е възможно „синьото гориво“ да играе ролята на балансиращ енергиен ресурс в постигането на въглероден неутралитет?

- Може би на такъв въпрос най-добре ще отговори човек, ръководещ въглищна централа. Аз мога да дам своето мнение като експерт, който от години ръководи предприятие, работещо на природен газ. Като такъв смятам, че в България този вид гориво ще изиграе водеща роля в реализирането на поставените от Европа цели за постигането на нулеви емисии на въглероден диоксид до 2050 г. „Синьото гориво“ ще бъде преходното гориво между изкопаемите горива и възобновяемите източници на енергия.

В последните години природният газ има доминиращо значение като енергия за много страни членки на ЕС от Източна Европа. Искам да уточня, че „синьото гориво“ е преходно. То не е някакво „чудо“, което ще реши всички екологични проблеми. При неговото използване също има въглеродно отделяне, но в момента той е единствената реална възможност преходът, за който цяла Европа говори, да може да се осъществява. Много се говори за използването на водород в бъдеще, но все още няма създадена работеща технология.

Само преди около два месеца група от осем държави членки на Европейския съюз от Балканите и Източна Европа обединиха сили, за да защитят „ролята на природния газ в неутрална за климата Европа“. Документът, озаглавен „Ролята на природния газ в неутрална за климата Европа", е подписан от България, Чехия, Гърция, Унгария, Литва, Полша, Румъния и Словакия.

- Но самата Европа има резерви към природния газ или бъркам?

- За разлика от въглищата, природният газ е много по-екологично гориво. При замяната на изкопаемите горива с него или с други газообразни горива, ще се намалят значително емисиите. Това е и задачата на Зелената сделка – по-малко вредни емисии с цел опазване на природата и въздуха.

Предвид енергийната система на България, аз не виждам друго възможно гориво, което да може да запълни изцяло капацитетът от мощности на въглища.

Природният газ е основният фактор, за да успее страната ни по-бързо да трансформира въглищните си централи. Някои експерти казват, че само на теория е възможно централите да заработят на газ, но според мен това ще стане и на практика. Глобалните политики на ЕС за намаляване на емисиите до нула и спешността на решенията, които трябва да бъдат взети от държавите членки на голямото европейско семейство, изискват бързи, но добре осмислени реформи в нашия сектор.

- Не сме ли закъснели обаче с тези реформи?

- Закъснели е силно казано, но определено времето, което имаме като държава да подготвим и представим пред Европа плана си за бъдещето на сектор енергетика, не е много. Имаме по-малко от година да направимплан какво ще направим с българските ТЕЦ-ове. Ясно е едно, не трябва да се допуска тяхното затваряне, защото най-уязвимата група в момента са работниците във въглищната индустрия.

- Топлофикация Бургас работи на природен газ. Вие нямате тези проблеми, но все пак какво според Вас трябва да се вземе предвид при изготвянето на енергийните стратегии за бъдещия преход на въглищните централи?

- От особена важност е да се имат предвид зимните пикове в потреблението. Тогава въглищните централи използват почти на максимума от капацитета си. Трябва да се помисли комплексно при търсенето на алтернативи на въглищата.

- Бихте ли ни споделили какви ще бъдат ползите за нас при преминаването на този вид гориво?

- Както вече казах в началото на интервюто, при преминаването от въглища към природен газ ще се намалят в пъти емисиите въглероден диоксид. Предвид ниските цени на горивото, домакинствата и промишлените потребители ще плащат по-евтина енергия.