Испанската психоложка Монсе Доменеч: Баба и дядо могат да говорят с децата за секс!
Книгата на известната авторка “Възпитай ме добре” излезе на български език
Монсе Доменеч е завършила Университета в Барселона със специалност детска психология. Авторка е на много книги и публикации в пресата. Тя се появява за първи път на българския книжен пазар с книгата “Възпитай ме добре“, издадена от изд. “Слънце”.
Доменеч отговаря на 100 въпроса, свързани с възпитанието. Един от въпросите е как да говорим на децата за секс. Ето какво ни отговори г-жа Доменеч в специално интервю по тази тема.
- Г-жо Доменеч, вие говорите спокойно за пол, сексуалност, сексуално възпитание. Къде е разликата между тези термини?
- Терминът “пол” или “секс” се отнася до личностното възприемане на индивида като мъж или като жена. Сексуалността определя до голяма степен физиологичните характеристики на пола и неговото поведение. А сексуалното възпитание се отнася по-скоро за адаптацията на сексуалното поведение към обществените и семейните норми.
- У нас не винаги говорим без притеснение с децата за секс. А как е в Испания?
- И при нас предразсъдъците още не са преодолени. Сексуалното поведение е тема табу за мнозина. Като че ли се срамуват.
- Какви са причините за това?
- Сексуалността засяга твърде интимни преживявания, а мнозина смятат, че човек трябва сам да ги изучи, да ги изпита и да ги опознае. И че те са присъщи само на възрастните хора. А децата са хитри и... много любопитни, нали?
- И чуват разни неща за секса невинаги от най-доброто място?
- По-добре родителите им да ги подготвят, защото най-добре познават децата си. Или баба и дядо, ако у дома няма родител. И още нещо - възрастните знаят до каква степен е съзряло тяхното дете, за да асимилира докрай такава информация. А когато тя стигне до малките от по-големи приятели или от интернет, много е възможно децата да останат емоционално наранени.
- Кога да започнем да говорим на децата за секс?
- На 7-8-годишна възраст децата са много любопитни да узнаят всичко за човешкото тяло и най-вече за интимните части от него. Значи на тази възраст можем да им поднесем цялата информация от чисто биологична гледна точка. В юношеството вече можем да говорим за сексуалните отношения между мъжа и жената. Колкото по-естествено го правим, толкова по-здравословно ще е обучението на вашето дете.
- Кога децата започват да си задават въпроси за сексуалността?
- Зависи от обкръжението, от приятелите, от различни стимули, които детето възприема, от филмите. Винаги има провокация отвън, не е възможно това да се случи спонтанно. Трябва да сме готови да чуем техните коментари, подсмихвания, та да им дадем прилични отговори.
- Как да говорим за сексуалността с децата в зависимост от възрастта им?
- Естествено и непринудено. Но да се съобразяваме с капацитета на децата да възприемат казаното от нас. Децата са много различни. Някои са съвсем невинни, други са по-отракани. Но всички могат да възприемат определена информация за половия живот, ако тя е поднесена ясно.
- Основните грешки на родителите, когато говорят за секса?
- Например внушаването, че сексът е нещо грозно, че в него няма никаква емоция, че партньорите не общуват нормално.
- Трябва ли да забравим някои митове?
- Трябва да се разделим с мита, че децата ги носи щъркелът или някаква вълшебница. И с другия мит - че с децата не бива да се говори за секс, защото те сами си го научават. Че разговорите за секса ще заставят децата много бързо да започнат да го практикуват. Че “размерът” има значение...
- Опасен ли е интернет за децата с информациите, които лансира?
- Да, трябва да внимаваме какво четат децата в мрежата. Важно е да говорим ясно с децата ни, а ако виждаме, че диалогът не върви, да потърсим професионален психолог.
Подготви Клара ДИМИТРОВА