Испанци и американци идват да помълчат у нас заради Петър Дънов
Стотици последователи на Бялото братство от цял свят минават тези дни на поклонение пред гроба на учителя
Стотици последователи на Бялото братство от цял свят минават тези дни на поклонение пред гроба на Петър Дънов в столичния кв. „Изгрев“, пише "Телеграф".
След това те се оправят към Седемте рилски езера за посрещането на Космическата нова година на 19 август.
„Едни идват на отиване, а други на връщане от Рила – в зависимост от това кога разполагат с време, кога са полетите им. На самото място няма специален ритуал, просто всеки идва да помълчи, да си каже молитвата, да благодари.
За нас т. нар. гроб е символично място на прехода от единия свят към другия. Хората, които са свързани с учението на Дънов, обаче не се вживяват в портата, наречена Смърт“, коментира Галина Герасимова, управител на издателство „Бяло братство“.
Светая светих
Мястото в българската столица е смятано за светая светих, защото освен тялото на феноменалния българин, пази и частица от Стария изгрев – градината му. „Външните хора днес го наричат гроб, а за нас е Градината на Учителя. По негово време това е било малко лозе“, разкри Герасимова.
По повод потокът от чужденци - последователи на Бялото братство, през август тя информира, че в България липсва единен логистичен център, ангажиран с посрещането на желаещите да честват Космическата нова година.
„Хората се свързват с групи в техните си държави и пътуват заедно, организират си сами и качването в планината. Знаете, че западният рационален ум си планира нещата отдалече, а не е като нас импулсивен.
Бях преди 2-3 дни на Седемте рилски езера, италианците и испанците вече се качиха. Имаме и група от Ню Йорк. Но всяко лято е различно и си носи свой аромат. Минали години сме имали посетители от Бразилия, дори от Тасмания.
Преди 2-3 лета беше пристигнала една японка. Тя започна да води курс за бременни майки по паневритмия в родината си. Традиционно и французи се качват в планината. По правило повечето хора идват у нас от много години.
Вече се чувстват като у дома си, имат добри приятели тука“, отбеляза Герасимова.
Юбилей
Някои вече изчисляват, че през 2023 г. се отбелязват 90 години, откакто се играе паневритмията по света и у нас. Галина Герасимова обясни, че това е трудно да се каже, тъй като измислянето на танца е „по-скоро процес“.
„Петър Дънов за първи път се качва на Рила през 1929 година, а паневритмията започва постепенно да се създава 1932-1933. Първо Учителя дава някои упражнения, които са се изпълнявали отделно, а след това лека-полека е конструиран този красив танц, направил България известна по целия свят“, заключи Галина Герасимова.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук