Изпаднала София с бална рокля
От четките на старите ни художници, такава каквато не сме я виждали или трудно разпознаваме, защото не сме били родени в онези години
А градът ни за своя юбилей (закръгли внушителните 140 години), така се е изменил, че любопитството ни кара да се взираме поотделно във всяка картина изложена в Софийска градска художествена галерия на ул. „Гурко”1 .
В прекрасната изложба „СОФИЯ: ДУМИ, ОБРАЗИ, МЕСТА” откриваме хем познатите силуети на Народния театър, Халите, Ротондата, „Света Неделя”, Джамията, Женския пазар, ъгъл от площада пред Двореца, Градската градина - тези разпознаваеми символи на столицата и се чудим в същото време кои са красивите сгради изрисувани в старите картини, които вече ги няма, отнесени от бомбите през Втората световна война или са погълнати от градоустройството.
Славка Денева
140 годишна е днешната бална рокля на София, дано става все по-бляскава, а в нея да витае духът на античността и съвремието ни едновременно.
Не можеш да разгледаш на бърза ръка изложбата, защото картини, снимки, пощенски картички, са украсили партерното пространство, а в малката зала се прожектират документални филми за историята на София от антично време –Сердика, Средец, Триадица, до днешната София с нейните съвременни обитатели, забележителности, улици, градини, пазари.
Предвидени са лекции, дискусии, прожекции и обсъждания на теми свързани с главния ни град.
Златю Бояджиев
В издадения албум за изложбата с картини на Йосиф Обербауер, Ал. Божинов, Ото Хорейши, Н. Петров, Ц. Лавренов, Зл. Бояджиев, , Н. Танев, Ал. Стаменов, Н. Петков, Ив. Вълчанов, П. Морозов, Г. Железаров, К. Щъркелов, В. Стайков, П. Вълчев, Д.Чоканов, Сл. Денева Н. Тузсузов, Ив. Гецов. Ще прочетете и какво са казали за София пътешественици, кореспонденти и писатели от Константин Иречек, Вито Мантегаца до американския писател Бил Брайсън.
Никола Петров
Не за пръв път колективът на най-известната Художествена галерия в София ни изненадва с идеите си и осъществените по тях експозиции.
От онзи ден в СГХГ вече има върволица от хора, които влизат с децата си, за да видят заедно как е изглеждала София преди и след Освобождението, да гадаят коя е била онази улица с трамвай, която днес не съществува.
Цено Тодоров
Да видят в малката зала документални филми от древността на София до днес, кога и как е била избрана за столица на държавата ни, как се е превърнала от прашно селище в модерен град с всички удобства. Вероятно с началото на учебната година в СГХГ ще започнат да пристигат колективно ученици от цяла България.
Йосиф Обербауер
Затова е предвидено изложбата да продължи чак до 16 февруари следващата 2020 година.
А на нас ни се иска да благодарим на екипа: Аделина Филева, Любен Домозетски, Неда Живкова, Красимир Илиев и Рамона Димова, осъществили този значим културен факт.
Савка ЧОЛАКОВА, БЛИЦ