Изследовател на Васил Левски пред БЛИЦ ТV заговори какво разкриват турските регистри за него
Поп Кръстьо не е предаделят на Апостола, както твърди Иван Вазов в следосвобожденската епоха. Това е скалъпена история, която не хвърля вина върху никой, смята Мъндев
Васил Левски е обесен на 6 февруари по стар стил, или на 18 февруари по юлианския календар. Затова, че Апостола не е забравен показаха всички, които отрупаха паметника с цветя и отделиха от свободното си време
Според турските регистри Васил Левски е роден през 1840 година, а не 1837 година както се твърди по спомени на негови роднини. За тези свидетелства ни разказва историческият изследовател Георги Мъндев.
Пред БЛИЦ TV той сподели, че Левски има седем портрета. Мъндев твърди, че най- популярният му е направен от Никола Хитров в Копривщица, който е брат на фотографа на революционерите Тома Хитров.
Прословутата телеграма изпратена от поп Кръстьо за обесването на Васил Левски не е предателство. Според историческият изследовател това е теория на конспирацията, възприемана във времето и удобно налагана от "пропагандата" по онова време. Тя е приета, за да не се хвърля вина върху никой за осъдения на смърт Васил Левски.
"Поп Кръстьо ведна след освобождението е "обвинен“ от Иван Вазов с думите "единят поп Кръстьо е предател“ – затова няма историческо потвърждение, уточнява Мъндев, нищо, че Вазов е смятан за летописец на следосвобождебската епоха.
На паметника "Левски" откриваме и учителката в 138 СУЗИЕ Живка Тодорова, която с нейните ученици рецитираха стихотворението, което Христо Ботев посвещава на Апостола на свободата.
"Научните работници от БАН трябва да изследват акта на обесване. Като учител зная, че трябва да научим децата на добродетели, които Левски ни е завещал. Децата ще ровят, ще търсят, изследват, защото са деца с езикова подготовка и грамотност. Ще намерят и чуждестранни източници, с които да докажат защо Левски е обесен.“ - насърчава ги тя в търсене на истината за този акт белязал историята ни, за който официлно няма обвинени.
Като учител Живка Тодорова е на мнение, че децата от началните училища имат добра подготовка за Васил Левски, но тя идва и от техните родители.
"За тях Васил Левски е символ на българската свобода и демокрация“ - категорична е тя.
Приятна изненада направи малчуганът Александър. Той бе дошъл с майка си и сестра си да поднесе цветя. Знае че днес почитаме Васил Левски и е подготвил стихотворението на Ангелина Жекова, посветено на великия българин.
"В Карлово се той родил в робските години, и нарекли го Васил, всички близки и роднини. Крепне, умен, ловък, смел, но не бил свободен. Път опасен той поел на борец свободен“ - на финала Сашко ни сподели, че иска да стане пилот и да пази българското небе от враговете ни.