Как беше избран Гешев за главен прокурор и какви ги свърши по време на мандата си
Дни преди бъде отстранен той сезира Конституционния съд с няколко въпроса, свързани с легитимността на ВСС
Преди 3 години и половина Иван Гешев беше единствената номинация за нов главен прокурор. И в края на 2019 г., след 8-часови дебати, той стана и единственият избран главен прокурор, за когото президентът не издаде указ.
Това доведе до нови дълги дебати, но Гешев беше избран със същия резултат – 20 на 4.
Тогава нивото на споровете в заседателната зала на Висшия съдебен съвет (ВСС) надмина силата на двата протеста навън – в защита и срещу избора на Иван Гешев, който само няколко месеца преди това се е заклел, че няма да се кандидатира за този пост.
Цветистите език и стил на Иван Гешев се помнят още от мегаделото КТБ и задържането на Десислава Иванчева, когато той ръководеше специализираната прокуратура.
По-рано от година след избирането му, Гешев стана и единственият главен прокурор, под чието ръководство държавното обвинение направи акция в президентството. Това доведе до дълги граждански протести, политически спорове и загубени дела в Страсбург.
Междувременно имаше арести на местни олигарси като Васил Божков, семейство Баневи, Миньо Стайков, но някои от обвиненията са без развитие.
В същия период, за да се бори с битовата престъпност, Иван Гешев сам започна да посещава селата в страната, обикновено с каскет.
През годините като главен прокурор той посрещна в кабинета си най-много родители на загинали деца на пътя. И най-много бе изслушван от депутатите в парламента. В дългите си монолози той обясняваше на народните представители, че прокуратурата работи, но съдебната система има слаби резултати, защото законите са остарели, а МВР не подава данни за престъпленията.
Миналата година езикът между Гешев и политическите партии се изостри най-много по време на дебатите за закриването на Специализираната прокуратура. Тогава главният прокурор определи законопроекта като „юридическо недоносче“.
Иван Гешев поиска да бъдат свалени най-малко имунитети на депутати, но ще бъде запомнен с двата опита за отстраняването му. Миналата година, след 13 часа заседание ВСС отказа да прекрати предсрочно мандата му.
По време на дебатите Гешев обясни, че целта е политическа, но той няма да стане послушен главен прокурор. Според него, някои хора във властта се опитват да овладеят държавното обвинение с така наречената съдебна реформа.
Гешев е роден през 70-а година в община Мирково, Софийско. Работил е последователно като полицейски инспектор, следовател и прокурор.
Извънредно! ВСС отстрани главния прокурор
Завършил е Висшия институт на МВР, където придобива и юридическа правоспособност. Бил е лейтенант, помощник следовател и следовател. През 2006 г. става обвинител в Софийската районна прокуратура, а след това е командирован в градската. Десет години по-късно е избран от ВСС за шеф на Специализираната прокуратура.
Две години по-късно става заместник главен прокурор. През юли 2019 е номиниран от всички 11 прокурори в Съвета, без да има конкурент и като единствена кандидатура за главен прокурор.
На 1 май тази година до кортежа на Гешев избухна взрив. Последваха трусове както в съдебната система, така и в политическите среди. Гешев заяви, че е бил заплашен да подаде оставката си и демонстративно я скъса пред медиите.
Дни преди да бъде отстранен той сезира Конституционния съд с няколко въпроса, свързани с легитимността на ВСС. Гешев атакува и механизма за разследване на главния прокурор.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук