Как маската стана най-разпространената вещ в света за броени месеци
Вероятно никога не е имало толкова бърза и драматична промяна в поведението на хората по света
Kлючовете от дома, портфейл или портмоне, мобилен телефон и... о, да!, предпазна маска. Неохотно за мнозина, но също толкова неумолимо пред лицето на невидим смъртоносен враг, малките правоъгълници от ефирна, но животоспасяваща тъкан само за месеци успяха да влязат трайно в списъка на нещата, без които не се излиза от вкъщи, за милиарди хора по целия свят, пише БТА.
Никога досега откакто човеците са изобретили обувките и бельото, елемент от облеклото не се е разпространявал толкова масово и бързо от Мелбърн до Мексико и от Пекин до Бордо, преодолявайки граници, култури, поколения и полове с почти същата зашеметяваща скорост като коронавируса, убил повече от 600 000 и заразил повече от 15 млн. души.
„Вероятно никога не е имало толкова бърза и драматична промяна в поведението на хората по света. Човечеството трябва бъде похвалено за това“, казва Джереми Хауард, съосновател на „Маски за всички“, лобистка група.
Рядко обаче, а може би никога, нещо носено от човешките същества не е предизвиквало такива яростни спорове и политически разногласия, най-забележими в САЩ. Нима някой някога на американски плаж е вадил оръжие срещу човек само защото е с бикини, както този месец мъж без маска насочи пистолет срещу купувач с маска в супермаркат на Уолмарт във Флорида?
Подобно на други човешки навици, маската е станала огледало за човечеството. Това, че толкова много хора с различна степен на усърдие са се адаптирали към дискомфорта да скриват под маска дишането и изражението на лицето си, е мощен аргумент за убеждението, че хората фундаментално са грижовни, способни на саможертва за общото благо.
На Марша Дита, специалист по социални медии от Джакарта, принадлежи следното виждане, и: „Сега не е време да бъдем егоисти“. И все пак също толкова очевидно, че много хора не желаят да им бъде нареждано какво да правят и не вярват, че маските ограничават заразяването.