Как в Столипиново родители хитруват и не плащат глоби, че децата им не учат

Семействата се крият, търси се начин постановленията да се считат за връчени, без да са взети лично

През миналата година са издадени около 300 административни акта на родители, които не пращат децата си на училище, върху които юристи и общински отдели по образование умуват и досега.

Проблемът в случай идва от там, че наказателните постановления и актове не са предадени лично на родителите.

Само в "Източен", където попада "Столипиново", през миналата година са издадени около 300 такива административни акта. Когато обаче служителите отидат на адреса да ги връчват, често семействата не отварят, пише "Марица".

Съседи твърдят, че са заминали в чужбина. Масова практика е и някой да излезе от жилището, но да каже, че не е лицето, което се търси. А служителите на общинската администрация нямат правомощия да искат лична карта.

Така се хитрува, за да се избегнат санкциите, и не може да се приложи „възпитателната” мярка глоба на родителя, когато поведението му е в разрез с ангажимента да осигурява достъп на детето до образование и присъствието му в час в задължителната за нашата система възраст до 16 г.

Междувременно от Регионалното управление по образование са потърсили съдействие от полицията да се прецизира базата данни с адресите на децата. Сега междуинституционалният механизъм за обхват и задържане на хлапетата работи с масивите на ГРАО, но по отношение на малцинствата те са неточни, тъй като хората от махалите масово живеят в незаконни къщи, на тези адреси няма как да направят регистрация и се записват там, където могат, а на практика изобщо не живеят на това място.

Това е известно на кварталните полицаи, които знаят къде могат да бъдат намерени тези хора. Данните от електронната платформа обаче пращат екипите на формално регистрираните адреси, правят се поредица посещения и няма резултат. При актуализиране на системата с информация от полицията работата ще е по-ефективна.
 
Днес на първа среща се събира новосформираният Координационен център по обхвата на областно ниво. Звеното беше създадено по силата на промените, заложени в Постановление 259, което допълва Постановление 100 на Министерския съвет за обхващането и задържането на отпадналите.

Според нормативната база  координационният съвет трябва да се събира всеки месец, за да подпомага работата в синхрон на различните институции с ангажименти по обхвата на децата. Председател е областният управител Дани Каназирева, а в състава на координационния център влизат още шефовете на полицията, РУО, „Социално подпомагане”, РЗИ, Регионалната служба по заетостта, Инспекцията по труда, кметовете на общините и представители на общински служби и отдели.