Каква съдба чака Михаил Цонков, който уби турски бракониер, и колегите му граничари
На 17 април 2008 година при сблъсък с турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница, Михаил Цонков произведе неволно изстрел от служебното си оръжие. Ситуацията се разиграва в българска акватория, а на смяна с Михаил Цонков са Живко Петков, Николай Костов и Николай Петков. Тогава турските рибари плуват с малка жълта гемия и не се подчиняват на заповедта, произнесена на три езика от българските граничари, припомня БГНЕС.
В архивите пише, че бракониерите опитали да потопят патрулния катер, като го надупчили с канджи. Последвал ръкопашен бой.
В средата на юни т.г. четирима български гранични полицаи получиха нови призовки от турския съд. Тогава делото бе насрочено за днес в Бургаския районен съд. Днес близките на загиналия турски рибар искат възмездие. За тежка присъда срещу българите настоява и турската прокуратура. Към този момент обаче за екстрадиция въобще не се говори. В началото на миналата година ексграничарят Михаил Цонков и тримата му колеги получиха обвинителен акт и призовки, но заради липса на доказателства те отказаха да дават обяснение.
Този път Първи тежък наказателен съд на град Къркларели е приложил множество доказателствени книжа и настоява от обвиняемите да бъдат взети защитни показания. „Касае се за един много сериозен обем съдебни книжа. Какво точно съдържат те тепърва защитата ще се запознава. Спомняте си, че миналата година действително бяха поканени да дадат обяснения, но тогава нямаше никакви приложени доказателства, ние това и пледирахме пред другия районен състав, който разглеждаше делото”, заяви адвокат Росен Кожухаров.
Днес съдът отложи делото с мотив, че защитата на Цонков и колегите му трябва да се запознаят с приложените доказателства. На 16 октомври обаче адвокатите Кралев и Кожухаров ще трябва да предоставят обяснителни становища, а четиримата обвиняеми да дадат своите показания за случая. „Очаквам този път и държавата да се намеси окончателно, да решим този казус, защото не може всяка година през пет-шест месеца да бъдем подложени на този тормоз, който е психически и всякакъв”, сподели бащата на Михаил Цонков, Пенчо. 10 години след случая, разтревожени са и четиримата обвиняеми. „Няма как да не сме разтревожени всички – и семейства и приятели, дори и гражданите, които ни подкрепят, но ще разберем какво ще бъде, когато се запознаем с документите”, коментира Михаил Цонков, който срещна огромна подкрепа от редица неправителствени организации.
„Неприятно, но е факт. В крайна сметка, ние, когато е станало събитието, ние сме си гледали работата”, каза Николай Костов. „Използвам медиите да благодаря на госпожа Мая Манолова и целия неин екип, които се отзоваха на нашата колективна жалба”, допълни и другият обвиняеми Николай Петков.