Образът на България в Румъния е противоречив. Той е белязан както от спомените за комунистическото минало на двете държави, така и от актуални събития, повечето от които представят България в отрицателна светлина, се казва в материал на Дойче веле.
Когато румънците чуят да се говори за България, в съзнанието им изплуват три спонтанни асоциации: туризъм, мафия и полицаи, дебнещи в храстите край пътя. След като се замислят малко повече, се сещат също и за евтиното пазаруване, за българските зеленчуци, за изявите на Христо Стоичков, за цигарите „БТ” и за българската телевизия през осемдесетте години на миналия век, останала в спомените им със „Студио Х”, с „Лека нощ, деца” и с репликите на футболните коментатори.
Крадени коли и европейски неволи
Образът на България в Румъния явно е по-лош дори от реалността, тъй като румънците, посещавали България, като цяло имат по-добро мнение за страната от тези, които никога не са прекосявали Дунав. Изключение правят, разбира се, хората, отишли в България с кола и върнали се пеш, които съвсем не са малко и чиито разкази се радват на особено внимание в медиите.
Крадените коли, политическите събития в София, отношенията с Брюксел и отново туризмът и мафията са темите, по които румънските медии най-често говорят за България. Най-шокиращата за румънците българска реалност са убийствата на известни български бизнесмени посред бял ден, повтарящи се с методична честота. Може би това е и най-голямата разлика между двете страни, които иначе си приличат в балканските интерпретации на Европа.
България - бедната братовчедка
През последните четири-пет години благодарение на туризма и на отварянето на границите образът на България се подхранва повече от разказите на хората, отколкото от тези на медиите. Има румънци, които редовно прескачат до България през уикенда и възприемат страната като по-бедна братовчедка, която готви вкусно и води спокоен живот на село. Тези хора често отбелязват, че през последните години в България не се забелязва никакво развитие, въпреки приемането в ЕС – за разлика от Румъния, която променя облика си непрекъснато. Те споделят освен това учудването си от факта, че преминават през десетки села в България, в които няма жива душа. А това ги кара да се запитат: „Къде са хората? Да не би да ги е отвлякла мафията?” /БЛИЦ